Publikováno 7. 8. 2017

BLOG: Proč berou fotbalisté víc než doktoři?

Fotbal
Zdroj: Thinkstockphotos

"Jak můžou brát fotbalisti takový prachy? Umí jenom kopat do balonu a ještě jsou úplně blbý! Doktoři zachraňujou životy a maj prd…"

Tyto nářky bych přirovnal k nářkům chlapečka v páté třídě, říkejme mu Honzík, jenž si doma stěžuje tatínkovi, že Pavel je debil, neučí se a zlobí, ale má iPhone šestku a každý den k svačině bagetu od Crocodile. Honzík přitom nosí samé jedničky, poznámky se mu vyhýbají a ještě pomáhá spolužákům, ale k svačině má chleba se šunkou a v kapse Huawei. Honzík má možná právo se cítit ukřivděně, ale neuvědomuje si jednu podstatnou skutečnost. Pavlův táta je ředitel velké prosperující firmy a máma právnička, zatímco Honzíkův táta řídí tramvaj a máma je na mateřské s dalším hladovým krkem. Možnosti Pavlových rodičů jsou tedy někde trošku jinde než ty Honzíkových a z toho pramení lepší podmínky k životu pro Pavla, než má Honzík.

 

Rozdíl mezi Pavlem a Honzíkem je stejný jako mezi doktorem a fotbalistou. Doktora platí stát z daní svých obyvatel a fotbalistu miliardář ze zisků svých společností, či z ropy.
Nechci do této úvahy tahat počet doktorů, výši jejich průměrného platu, ani zvýšení daní, které by vyvolalo zvýšení platu každého doktora do výše, kterou by každý autor úvodního výroku považoval za přiměřenou. Chci jen ukázat, čím si fotbalisté zaslouží astronomické částky, které jim týdně jejich kluby posílají na účty.

 

Fotbal a peníze - ilustrační foto - 2
Zdroj: Thinkstockphotos Fotbal a peníze - ilustrační foto

 

Když nemocnice zaměstná doktora, očekává od něj, že bude léčit a operovat. To však lidi zajímá až ve chvíli, kdy je skutečně nejhůř, když jej potřebují. Když koupí Real Madrid Cristiana Ronalda, očekává od něj v první řadě, že během týdne se investovaná částka do jeho přestupu vrátí na prodeji dresů s jeho jménem, hrníčků a triček s jeho ksichtem a růstu počtu fanoušků Realu Madrid, kteří se rekrutují z řad fanoušku osobnosti Cristiana Ronalda.

 A v druhé řadě možná trochu jde i o jeho fotbalové kvality, kterými Realu dopomůže k dalším stovkám milionů třeba z Ligy Mistrů. Jeden Ronaldo dokáže svému klubu vydělat i půl miliardy měsíčně a inspirovat statisíce chlapců, kteří chtějí být jako on. Přestože umí jen kopat do balonu, oni totiž chtějí taky. Nadruhou stranu jeden doktor sice dokáže měsíčně zachránit třeba pět životů, ale také nasrat deset lidí, kteří si toho neváží, tím, že záchranka přijela o dvě minuty později, že návštěvní hodiny skončily před hodinou, že na JIPku za svým kámošem nemůžou nebo, že při operaci, kterou pacientovi zachránil holý život, poškodil vizuální stránku jeho osobnosti. Na doktory se chodí, když je nejhůř, na fotbalisty, když je nejlíp. Stejně jako kilo zlato, které je ve své podstatě k ničemu, stojí mnohonásobně více, než sto kilo jídla, které zachrání spoustu životů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BLOG: Běh jako nové náboženství?

BLOG: Dělají z nás smartphony ovce?


Lidé nejsou nikde placeni za to, co umí, ale jen za to, kolik peněz přinese jejich práce jejich zaměstnavateli. Pochopte to, vy co nesnášíte fotbal, a nebuďte jak Honzík.

Článek je převzatý z blogu subjektivni.blog.cz.

 

Blog.cz

Diskuze