Aktualizováno 10.10. 2017 16:19

BLOG: Vegetariáni, brzděte! Lidé jíst maso potřebují

maso-ilustrační
Zdroj: Pinterest

Před časem jsem si povídala s člověkem, který žije s vegetariánkou, ač sám vegetariánem není. Ona debata mne přivedla k tomu, abych se znovu zamyslela nad svým postojem vůči vegetariánství. K přehodnocení nedošlo a můj názor zůstává stejný, jaký byl.

Nechci nikoho urazit, ani nikomu říkat, jak má žit!

 

V první řadě chci uvést na pravou míru, že rozhodně nikomu neříkám a nechci říkat, co má či nemá jíst! To je každého věc, každého svobodná vůle, čím se stravuje a já rozhodně nikoho neodsuzuji. Prezentuji pouze svůj názor, jímž nikoho k ničemu nenabádám, a určitě nechci urazit, vytočit, nebo vyprovokovat k hádce (tak to, prosím, tak berte). Zároveň stejný přístup očekávám i já a předem proto prosím všechny militantní vegetariány, aby dále raději nečetli, neboť mi to připadá jako vhodný způsob, jak předejít případnému zcela zbytečnému konfliktu.

 

Chápu a respektuji jediný argument

 

Po dlouhé úvaze, zhlédnutí řady videí, přečtení mnoha článků na téma vegetariánství, jsem dospěla k závěru tomu, že jediný argument, proč vůbec nejíst maso, který naprosto chápu a respektuji, je ten, že někdo nechce jíst zvířata z etických důvodů. Argumenty typu "když před dvouleté dítě dáš mrkev a králíka, sní vždycky mrkev" nebo "lidi živočišné bílkoviny vůbec nepotřebují" mne naprosto nepřesvědčují, připadají mi zcestné a mylné.

 

Samozřejmě, že dvouletý prcek nezabije králíka, když sotva drží i tu mrkev. Pětitýdenní štěně králíka taky nezabije, taky se pustí radši do granulí (alespoň takové mám zkušenosti se psem já, Herbie se ještě na čtvrt roce bál morčat a dodnes, ač je živen i syrovým masem, mi venku nezakousl žádného ptáka ani zajíce). A lidé nepotřebují bílkoviny živočišného původu?! V tom případě asi jak kteří lidé.

 

Trochu teorie

 

Proti argumentu, že lidé maso nepotřebují, stojí teorie kulturního antropologa Marvina Harrise, který například kanibalismus u Aztéků vysvětloval tak, jak se vám to pokusím zjednodušeně vysvětlit já. V oblasti, kde se rozkládalo území Aztéků, nežila velká zvířata (dobytek) a lidem chyběl právě ten typ bílkovin, který tito živočichové mají, proto čas od času někoho zabili a snědli, aby tyto bílkoviny doplnili. Zřejmě všichni tušíme, na jaké úrovni byla u Aztéků věda, takže se (dle této teorie) jednalo o přirozený impulz, instinkt. Samozřejmě, neznám žádného Aztéka, který by se se mnou mohl podělit o to, zda je nebo není tato teorie správná, ale už jen vzhledem k tomu, že ji zná (nebo by rozhodně měl znát!) každý sociální antropolog, nejedná se pravděpodobně o nereálnou možnost. O tom, že v pravěku se ne nadarmo lovili mamuti, snad ani nebudu začínat. A o teorii, která tvrdí, že člověk je predátor (tak doslova se to brát nedá, jsme zhýčkaní civilizací) a přirozeně každý predátor loví slabší druhy, taky ne, protože to už by bylo na samostatnou knihu. A ne, že bych se toho bála, ale raději bych se nepouštěla do žádných větších akcí. Pokud by vás nepřesvědčil Marvin Harris (a další) tak, jako mne, pak vám nabízím to, co mě rozhodně přesvědčilo - vlastní tělo.

 

Maso-ilustrační
Zdroj: Thinkstockphotos

 

Trochu empirie

 

Před pár lety jsem přestala asi na rok jíst maso. Nešlo o žádné zásadní rozhodnutí postavené na manipulativních přednáškách. Možná mě k tomu přivedl fakt, že kvůli tomu, abych se já nacpala masem, musel zemřít živý tvor. Zkrátka se mi z masa začalo dělat špatně. Jakmile jsem cítila v puse chuť masa, otáčel se mi žaludek a nebyla jsem schopná ho jíst.

 

Nejsem rozený vegetarián

 

Bylo mi jasné, že musím nějak doplnit bílkoviny, takže jsem doplňovala bílkoviny jiné (např. mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny apod.). Po necelém roce, kdy mi začaly vypadávat vlasy, lámaly se mi nehty, měla jsem suchou pokožku, byla jsem unavená, vystresovaná - zkrátka na zabití -, se mi objevily i zdravotní problémy. Po nějakém tom lítání po doktorech zněl závěr jasně: "Nejíš maso! A nenahrazuješ ho správně!"

 

U mě to vážně nevyšlo

 

Na základě toho jsem se postupně vrátila ke konzumaci masa a vše se najednou otočilo. Zlepšily se mi vlasy, nehty, pokožka, najednou jsem byla plná energie, spokojená a veselá. Můj závěr je tedy takový, že kdyby člověk nepotřeboval živočišné bílkoviny a další vitaminy obsažené v mase, nemusel by je ani nahrazovat. Stejně jako čokoládu - když ji někdo nejí, nic mu nechybí a rozhodně si nezpůsobí zdravotní problémy (jen se ochudí o jeden z nejdokonalejších požitků…ach můj bože, Studentská pečeť, hm….pardon…!).

 

Nic není černobílé

 

Pochopitelně to není tak jednoznačné. Každé tělo je jiné, každému (ne)dělá dobře něco jiného, takže rozhodně netvrdím, že každý vegetarián dřív nebo později zaručeně bude mít zdravotní problémy! Probůh, to vůbec ne! Pouze mluvím o své zkušenosti, na základě níž tvrdím, že s některými argumenty souhlasím, s jinými nikoliv.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BLOG: Ženy dobyvatelky - chceme je?

BLOG: Jsou svalovci vylízaní?

 

Vždycky všeho s mírou

 

Zároveň bych nerada dělala dojem neomaleného masožrouta, který nic jiného nejí. Vůbec mi nedělají problém bezmasá jídla, ba naopak. Když si jeden den dopřeju pořádně šťavnatý steak, druhý den si klidně dám zapečené kroupy s houbami (nebo cuketu plněnou pohankou se zeleninou) a jsem spokojená. Došla jsem k tomu, že maso je pro moje tělo důležité, ale s mírou, což znamená, že ho nemusím konzumovat denně! Tedy tvrdím, že člověk by měl mít pestrou stravu obsahující dostatek ovoce a zeleniny, masa, luštěnin, mléčných výrobků atd. Zkrátka od všeho něco (pokud samozřejmě nemá zdravotní omezení některých potravin), ale všechno s mírou.

 

Co závěrem?

 

Jezte to, co vám chutná a vyhovuje, ale neodsuzujte mě za to, co jím já. No, a protože byla řeč o té Studentské pečeti, mám pocit, že už musím jít... :-)

 

Článek je převzatý z blogu hellenaf.blog.cz.

 

blog.cz

Diskuze