Aktualizováno 14.3. 2017 15:12

Jaké existují druhy nebankovních úvěrů?

Pujckomat
Zdroj: oficiální zdroj

Vyřizování půjčky od banky trvá celou věčnost, a to ani nemáte jistotu, že vám půjčí. Pokud potřebujte peníze rychle a bez složitého papírování, zvolte nebankovní půjčku. Její vyřízení je snadné, rychlé a dostupné i pro ty, kterým banky jen tak nepůjčí.

Nebankovních úvěrů existuje celá řada. Jaký je pro vás ten nejvhodnější? Vyberte si podle toho, kolik potřebujete půjčit, a dle vašich možností a podmínek.

Podle velikosti půjčky:

Mikropůjčka

Rozbil se vám domácí spotřebič, potřebujete půjčit na splátku, nebo nevyjdete s výplatou do konce měsíce? Mikropůjčky nebo také krátkodobé půjčky jsou úvěry se splatností několika dní a vyplácejí se v řádech tisíci korun. Některé firmy vám za velmi mírných podmínek půjčí například 5 nebo i 12 tisíc.

K vyřízení mikropůjčky většinou stačí jen dva doklady totožnosti. Jelikož na ně dosáhne téměř každý a jsou velmi rychle vyřízeny, mají vyšší úrok než jiné půjčky a často se splácí jednorázově nebo ve dvou až třech splátkách.

Půjčka střední velikosti

Kupujete nové auto, rekonstruujete byt, nebo si chcete dopřát krásnou dovolenou? Půjčte si v rámci středně velkých půjček deseti tisíce až 100 000 Kč bez zajištění. Je potřeba však počítat s tím, že pokud firma nevyžaduje ručení nemovitostí, pravděpodobně nahlédne do registru dlužníků a dalších databází, aby si ověřila, že budete řádně splácet.

Úroková sazba bývá u těchto nezajištěných půjček vyšší než u těch, kde ručíte svým majetkem. Rovněž doba splatnosti je omezená. Nestane se vám ale, že byste z ničehonic přišli o střechu nad hlavou.

Nebankovní americké hypotéky

Americká hypotéka je půjčka, která je zajištěná nemovitostí. Nabízejí ji jak bankovní, tak nebankovní subjekty. Banky mají však často mnohem přísnější podmínky než ostatní subjekty a déle jim to trvá. Musíte jim dokládat příjmy i dva roky zpětně, prokazovat výdaje, majetek a mnohem víc. Vyřízení tak zabere až několik měsíců.

U nebankovních subjektů bývá vyřízení jednodušší a rychlejší. Musíte však počítat s vyšším úrokem.

Podle vlastností úvěru:

Půjčka bez poplatků předem

Při zařizování úvěru obvykle neplatíte nic předem. Výjimkou mohou být malé manipulační poplatky v řádech deseti korun. V případě, že jste nuceni platit za půjčku předem, zjistěte si o dané společnosti co nejvíce informací. Platbu předem totiž často vyžadují podvodné společnosti, které se vám po uhrazení vysokého poplatku již nikdy neozvou.

Půjčka s nahlédnutím do registru či ručením

Jak už název napovídá, pokud si půjčujete větší obnos peněz, věřitel si vás bude chtít pravděpodobně zkontrolovat v registru dlužníků, případně bude vyžadovat ručení druhé osoby či vaším majetkem. Jedná se o standardní postup při zařizování úvěru, se kterým je potřeba ve většině případech počítat.

Existují však i cesty, jak se těmto povinnostem vyhnout. Jednodušší a rychlejší jsou různé nebankovní úvěry, jejichž nároky na věřitele jsou nižší.

Půjčka bez registru a zástavy

Ještě nedávno byste si bez ručení majetkem nebo druhé osoby nikde nepůjčili. Dnes už to naštěstí neplatí a i vyšší nebankovní úvěry lze sjednat bez ručení. Poskytnutí půjčky bez ručitele a registru je administrativně mnohem snazší a rychlejší, a také pravděpodobnost schválení je vyšší. Avšak právě z důvodů, že ničím neručíte, má tento typ půjček také o něco vyšší úrok.

Pečlivě čtěte podmínky

Při výběru úvěru nezapomeňte řádně pročíst podmínky a své povinnosti. Jedině tak vyberete takovou půjčku, která vám bude skutečně vyhovovat a jejíž podmínky budete moci splnit. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem.

 

Komerční článek

Diskuze