Publikováno 16. 4. 2017

8 CHYBNÝCH úvah o posilování

Z tlusťocha model - 1
Zdroj: facebook.com

Mezi laiky panuje mnoho chybných úvah o posilování. Kolikrát se až musím smát, co občas zaslechnu v posilovně, píše na svém blogu profesionální fitness trenérka Tereza Kalašová. Co jsou podle ní ty nějvětší hlouposti?

Článek je převzatý z blogu Buď-fit-s-Terkou.blog.cz

Reklama

 

1. Posilováním se mění tuk ve svaly.

 

Ježíš sice měnil vodu ve víno, ale tuk ve svaly a naopak prostě neproměníte. Svaly musíte zpevnit a vybudovat, tuk odstranit. Stejně když ztloustnete, svaly vám zůstávají, jen jsou schované pod vrstvou tuku.

 

2. Čím častěji a déle, tím lépe.

 

Každodenním jednostranně zaměřeným tréninkem riskujete akorát přetrénování, zranění a celkovou demotivaci z tréninku. Svaly rostou a sílí ve fázi, kdy tělo regeneruje, tzn. během odpočinku. Trénink si buď vhodně rozdělte nebo si dopřejte alespoň 48 hodin pauzu. Pokud trváte na pohybu, zvolte nějaký úplně jiný typ aktivity, než je trénink v posilovně.

 

3. Po cvičení se už nesmí jíst, aby se nezhatila snaha.

 

Po cvičení právě naopak jíst musíte, jen je dobré vědět co. Tréninkem "poničené" svaly potřebují doplnit glykogen ( zásobní cukr ). Potréninkové jidlo je nezbytné pro následnou regeneraci. Dejte si kombinace rychlých a pomalých sacharidů a lehce stravitelných bílkovin.

 


4. Ženský omyl - Bude ze mě kulturistka, když budu cvičit s činkami!

 

Ne, fakt nebude. Kulturistky vypadají mužně. Kromě svalů, které by jim mohl závidět kdejaký muž, mají často i mužné rysy a hlas. A je to dáno vyšší hladinou testosteronu, než ženy běžně mají. V každém sportu je doping, dámy...samy od sebe cvičením NIKDY nezmužníte. Nebojte se zvedat železo! Svaly potřebují dostatečně zatížit a stimulovat. Posilování s kilovýma jednoručkama nikam nevede.

 

Posilování
Zdroj: Thinkstockphotos

 


5. Mužský omyl nr. 1 - Co nevidím v zrcadle, to nemusím cvičit. A nohy taky ne.

 

Kromě toho, že budete působit trapně, když budete mít napumpovanej hořejšek a nohy jak sirky, tak si kazíte snahu. Těžký trénink nohou zvyšuje hladinu testosteronu, která je pro vás při tvorbě svalové hmoty stěžejní, pánové! Aby vaše tělo vypadalo hezky, symetricky, musíte mít svaly stejnoměrně rozvinuté. A efekt není jen estetický, ale i funkční. Některé svaly spolu fungují v synergii a pokud chcete být silní a svalnatí, musíte prostě cvičit celé tělo.

 


6. Při nabírání svalové hmoty můžete jíst prasárny a v jakémkoliv množství.

 

Když chcete nabrat nějaké to kilčo svalů, je jasné, že musíte být kaloricky v nadbytku. Respektive jíst více, než vydáte. Ale opět je zde zásadní, co jíte! Kvalitní bílkoviny, tuky a komplexní sacharidy s vhodně nadávkovanými jednoduchými cukry. Z hromady brambůrků, Coca Coly a čokoládových pralinek vám nenarostou svaly, ale panděro a zadek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Posilování pod vodou nebo na bruslích VIDEO

Barbie z posilovny: Dívka s mohutnými svaly udivuje celý svět

 

7. Striktně se držíte daného počtu opakování, vah a cviků, které jste si stanovili nebo které máte ve svém tréninkovém plánu.

 

Svaly neumí počítat. Počet opakování by měl být spíše brán jako rozsah opakování, ne striktně daný. Když v sérii chcete jít 10 opakování, ale při desátém ještě můžete, pokračujte dál! A v další serii přidejte váhu. Celkově obměňujte objem tréninku, cviky i váhy, naslouchejte svému tělu. Proti tréninkovému deníku nic v zásadě nemám, jen nezapomeňte hlavně pořádně dřít. Lidé si to casto zbytečně komplikují, analyzují svůj trénink, vymýšlí, sledují zda náhodou nezvedli o jeden kilogram méně atd. Přitom to není žádná věda, svaly chtějí prostě " zničit ". Už nehraje takovou roli, jestli si odděláte ramena desítikilovýma nebo dvanáctikilovýma činkama, podstatné je, ty svaly dostatečně zatížit.

 

8. Cvičit na strojích je nejlepší.

 

Proti cvičení na strojích nic nemám, někdy jsou pro začátečníka i vhodnější než cvičení s činkami, ale mělo by tvořit jen menší část vašeho tréninku. Cvičení na strojích má určitou omezenou dráhu pohybu, neumožňuje volný pohyb a prostě vás nenaučí cvičit. Pokud můžete, cvičte co nejkomplexnější cviky, které zapojují co nejvíce svalových partií. Dřepy, mrtvé tahy, bench press a ostatní základní cviky. Jedině tak budete mít opravdový progress.

 

blog.cz

Diskuze

Reklama