Aktualizováno 9.11. 2017 13:50

ELEX – postapo scifi RPG od tvůrců Gothic

Zdroj: YouTube.com

V letošní záplavě her mě vydání Elex(u) tak trochu minulo, tedy málem. Všude na vás číhá Wolfenstein, Call of Duty, Evil Within, NHL, Fifa apod., ale klasických RPG, kterých v minulých letech vycházelo poměrně dost, člověk letos aby lupou pohledal. Ale nakonec se přeci jen něco urodilo, tvůrci série Gothic vydali Elex. O čem je a stojí za cestu do obchodu?

V recenzích je velmi těžké nespoilerovat obsah, nevyzradit příběh nebo důležitou zápletku. Jenže bez alespoň náznaku to taky nejde, proto se pokusím příběh opravdu jen naznačit, protože jako v každé hře, měli byste si ho prožít sami, vědět jak dopadne film, aniž byste ho viděli v kině, taky není to pravé ořechové. Ale k věci, Elex vás zavede na mimozemskou planetu, kterou zasáhne ničivou silou vesmírné těleso. Na planetě po sobě zanechá památku – cosi jako drogu, které se říká právě Elex – motivem hry je boj u tuto drogu, která lidi zbavuje emocí a jak už to bývá i v reálném světě, někteří chtějí drogu jen pro sebe. Vy se vžíváte do role hlavního hrdiny Jaxe, který bojuje za rovnováhu světa.

 

9 fotek


Jasně, zní to jako klišé a mám-li být upřímný, vzhledem k čitelnosti příběhu bude potřeba věnovat hře víc času, než jen okusit začátek a podle něj se rozhodovat, zda budu pokračovat dál. Vydržte to, protože jakmile se prokoušete první polovinou hry, budete vtaženi do velmi zajímavého světa – takového křížence Zaklínače a Mad Maxe.


Jax si musí na začátku zvolit, k jaké skupině se přidáte a kdo tedy budou vaši společníci na cestě příběhem. Bersekeři, Vyvrhelové nebo Klerici. Každá skupina má své přednosti a zápory, jedni odmítají technologie, druzí jsou jak vystřižení ze zmiňovaného Mad Maxe. Prozkoumávat můžete opravdu rozsáhlé území, ve kterém vás čeká opravdu velké množství soubojů s nepřáteli a mnoho výzev a plnění úkolů. Náročné je jen to, získat kvalitní výbavu. Ze začátku totiž budete umírat možná až příliš často.

 
Vaší smrti především bohužel napomáhá nepříliš silná umělá inteligence, vaši souputníci totiž příliš té virtuální inteligence nepobrali a především v bojích proto dost zaostávají. Než si vůbec všimnou, že se něco děje, jste buď mrtví, nebo už jste nepřátele posekali sami. Průchodem hrou získáváte jako v každém správném RPG zkušenostní body a ty pak investujete do svých schopností. Co by to ale bylo za scifi RPG, když byste už od začátku neměli něco scifi. Tady je to Jetpack, díky kterému bude průzkum světa a přeprava po světě snadnější.

 


Graficky není Elex žádná špička, běží na dnes už zastaralém enginu a možná právě proto se v záplavě aktuálně vydávaných her ztrácí. Přesto nejde říct, že by se na hru nedalo koukat. Jen zkrátka nečekejte dechberoucí pohledy. Na druhou stranu na konzolích běží hra výborně a nezaznamenal jsem žádné větší chyby. Pokud bych ji měl někomu doporučit, pak jsou to především milovníci RPG žánru, nemáte-li s hrami na hrdiny, které vyžadují desítky hodin času příliš mnoho zkušeností, zkuste nejprve Zaklínače, který by vás na lex mohl dobře připravit.

kom FANDA

Diskuze