Publikováno 20. 3. 2017

Resident Evil 7 - prožijte horor na vlastní kůži

Zdroj: YouTube.com

Když se poprvé objevily zmínky o hororu Resident Evil 7, nechávalo mě to poměrně laxním. Příliš jsem se o další z řady jednohubkových hororů nezajímal, a to i přesto, že pochází z takto slavné herní série. Můj zájem nastartovalo až oznámení, že nejnovější díl bude možné projít celý ve virtuální realitě. Tomu zkrátka nešlo odolat. Místo uhýbání hlavou ve vypjatých pasážích teď nemůžete jen tak odvrátit pohled, prožijete si celé "peklo" na vlastní kůži!

Nejprve vám nastíním základní premisu příběhu, ať víte, o čem hra vlastně je a máte alespoň základní představu o tom, co vás čeká a jak hra vlastně funguje. Hrajete z pohledu první osoby a ocitáte se v sídle rodiny, která není úplně normální. A proč tam vlastně jste? Hledáte tam svou přítelkyni, která před časem źahadně zmizela a vy jste od ní dostali vzkaz, abyste ji nehledali.

Reklama

 

16 fotek

 

Ano, příběh není nejsilnější stránkou hry, ale když už se ponoříte do nitra sídla rodiny Bakerových, atmosféra vás pohltí natolik, že příběh pro vás nebude klíčovou složkou hry. Hrát RE7 pouze na obrazovce je barbarství, doporučuji hrát nejprve jen ve virtuální realitě a celou hru takto dohrát. Právě díky tomu vás atmosféra pohltí natolik, že v prvních asi tak dvou hodinách budete opatrně volit každý svůj krok. Neexistuje, že byste hru proběhli rambo stylem a před nepříjmenými pasážemi odvraceli zrak. Když jste uvnitř a vnímáte vše kolem sebe tak, jako byste tam skutečně byli, je celý zážitek neuvěřitelně pohlcující.

 

Za chvíli se budete po domě orientovat spřesností, jako byste tam vyrůstali, díky vietuální realitě budete dokonale znát a intenzivně vnímaz každé zákoutí, budete reagovat na každý pohyb stínu a bát se, co se stane v příštích sekundách. Naštěstí hra neobsahuje příliš mnoho infarktových momentů, takže situace, že na vás někdo vyskočí skrz zeď, kolem které právě procházíte, jsou poměrně vzácné. A děkuji za to vývojářům, protože po chvíli by člověk otupěl a infarktové situace by přestaly být infarktové. Každopádně žádný strach, původně jsem předpokládal, že budu vylučovat magi v kostkách už jen z přítomnosti uvnitř domu, nakonec jsem si spodní prádloměnit vůbec nemusel, protože jakmile se s hrou seznámíte a přijdete na její principy, budete si říkat, že v někrých momentech mohla hra klidně ještě přitvrdit.

 

Rád bych pochválil grafiku i ozvučení, protože obojí je na vysoké úrovni. U hororů je primárním cílem vývoje přiblížit se co nejvíce fotorealistické grafice a ačkoli jste ve virtuální realitě o nějaké ty detaily ochuzeni, předevší absencí vyššího rozlišení, po dohrání budete na hru vzpomínat jako byste snad uvnitř v minulosti skutečně byli. Doporučuji hru po dohrání zkusit ještě jednou, na vyšši. Obtížnost a na 4k televizi, tam pak vynikne nejenom rozdíl v atmosféře oproti hraní s headsetem VR, ale také vyšperkovaný vizuál.

 

 

Bude-li vám rodina Bakerů po dohrání chybět tak, jako mně, pak doporučuji přikoupit DLC, která od vydání vyšla. Díky nim se vám otevře nový pohled na příběh a vyzkoušíte i nové herní možnosti, z nichž některé ale nejsou VR kompatibilní. V těchto rozšířeních excelují dvě pasáže, díky kterým se dozvíte, proč se z rodiny Bakerových stalo to, co z nich je momentálně. Pomocí minipříběhů a úkolů budete minulost rodiny odkrývat. Na rozdíl od jiných recenzí vám nebudu popisovat, co vás čeká, protože by vám to hodně vyspoilerovalo zážitek, což by byla škoda. Naznačím jen u jednoho DLC, kde budete muset uniknout paní Bakerové. Ta vás drží v místnosti a vaším úkolem je zmizet jako pára nad hrncem. Nesmí vás načapat při ničem, co by byť jen změnilo pozici herních předmětů v místnosti, jinak bůh s vámi...

 

Ještě nikdy jsem neměl tak intenzivní pocit z hraní, než jaký jsem měl při Resident Evil 7, znovu opakuji, nejprve si hru zahrajete s headsetem VR, pokud byste hráli nejprve na TV a poté třeba ze zvědavosti zkusili VR, o hodně se připravíte, protože už budete vědět, co vás čeká. Moment překvapení je hybnou silou této hry a dělá z ní výjimečný zážitek. Věřím a doufám, že nás v tomto směru čeká růžovějsí budoucnost a že bude více velkých her, kde si sám zvolím jestli chci hrát ve VR nebo na televizi, protože RE7 by bez VR byl jen třetinový zážitek.

kom FANDA

Diskuze

Reklama