Publikováno 1. 3. 2018

Shadow of the Colossus – legenda v novém kabátě

Zdroj: YouTube.com

Shadow of the Colossus je legendární hra z dob Playstationu 2. Tedy z doby, kdy mnozí z vás ještě cucali dudlíky a netušili, že právě kolem nich běží doba, která se do historie zapsala jako jedna z nejúchvatnějších a nejoriginálnějších, co se inovací ve videoherním průmyslu týče. O 13 let později, kdy už dudlíky zřejmě nepotřebujete, zažíváme renesanci. Staré věci se znovu vrací do módy. A Shadow of the Colossus patří jak do historie, tak si právě teď znovu vydobývá své místo na slunci.

Shadow of the Colossus patří mezi nejlépe hodnocené hry vůbec, odborníci i hráči ji považují za klenot a pokud jste ji hráli, zřejmě budete souhlasit. Rok 2018 nám přinesl remake, a pozor, skutečnou předělávku, žádný remaster, kde se jen výší rozlišení a znovu se inkasují peníze hráčů. Shadow of the Colossus byl předělán od základního kamene. Původní, i když lehce pozměněné, zůstaly jen animace, to proto, abychom prý ze hry měli ten stejný pocit, jako před lety. Grafický kabát je upraven na takovou úroveň, že by se za něj nemusely stydět ani nejnovější tříáčkové hry a to především na konzoli PS4 Pro, kde podporuje HDR i 4k.

 

12 fotek


Příběh hry nastíním jen okrajově, protože ačkoli má svou hloubku, je velmi přímočarý a nerad bych vám prozradil, co vás vlastně čeká a co byste si měli prožít sami. Stáváte se tulákem, který se snaží zachránit svou dívku. Pomoc hledá v prastarém chrámu opředeném tajuplnostmi. Dostává náročné úkoly, musí svět zbavit Kolosů, kterých není málo a k jejichž přemožení bude potřebovat hodně tréninku, času a především nervů.


Tady začíná ta nejzajímavější a nejakčnější část hry. Vaším úkolem je najít záhadného obra, kterého musíte v souboji porazit a jistě už tušíte, že nepůjde o nic jednoduchého. Je jich celkem 16 a na každého potřebujete jinou strategii. Vyplatí se nepospíchat, neuspěchat útok, ale raději chvíli obhlížet terén a teprve až zjistíte, kde jsou slabiny, zkusit se k nim dostat a obra zabít. Jde opravdu o úchvatnou a nejen díky nové grafice dechberoucí podívanou. Majestátní obři dostávají svému jménu a jsou opravdu kolosální. Jejich síla je většinou zdrcující a proto počítejte s častým umíráním a frustrací, protože hra chyby neodpouští.

 


Grafickou stránku jsem už zmínil, změnila se ale i hratelnost, která odpovídá současným trendům a způsobům používání gamepadů. Na výběr tak máte z několika možností typů ovládání a klidně si můžete vyzkoušet i styl z roku 2005. Jedinou připomínku mám ke způsobu ovládání kamery, který v remasteru přeci jen mohl být upraven. Kamera se vám vždy snaží vnutit svůj úhel pohledu, bez ohledu na to, jak si ji pomocí analogu nastavíte vy sami a jak by vám pohled vyhovoval. V soubojích, kdy jde o každou vteřinu, je tak pohyb kamery často až nepřehledný a častokrát se stane, že bojujete spíš s kamerou než s Kolosem.


Pocit z porážky gigantického obra je ale skutečně úchvatný. Už jen přijít na to, jak se dostat k jeho k slabinám, je často náročné puzzle, které potrápí vaše mozkové závity. V tomto směru má hra co říct i po mnoha letech od svého prvního vydání. Podívejte se na doprovodná videa – bezpochyby vás impozantnost Kolosů a nové grafické zpracování uchvátí stejně jako miliony hráčů po celém světě. Shadow of the Colossus dostalo díky remaku pořádně svěží druhý dech a díky tomu legenda znovu ožila, a to i přesto, že legendy přece neumírají.
 

kom FANDA

Diskuze