Aktualizováno 9.1. 2018 16:24

Nejběžnější předsudky cizinců o Češích

předsudky o Češích
Zdroj: Thinkstockphotos

V zahraničí o Češích koluje mnoho předsudků a stereotypů. Zde jsou ty nejčastější z nich. Sami uvažte, zda na nás opravdu sedí, nebo ne.

Článek je převzatý z blogu grumpys.blog.cz.

 

Aha, Československo, to je ve východní Evropě, že?

 

Cizinci o naší zemičce často nemají ani ponětí, občas jim svitne vzpomínka, že někde v Evropě je nějaká Praha. V lepším případě nás rozklíčují jako Československo, tu zemi ve východní Evropě. Je smutné, že i mladí lidé mají pořád hluboko zafixované Československo, přitom ho možná ani nezažili. A od pádu Berlínské zdi už taky uplynul nějaký ten pátek, a Evropu už nerozdělujeme jenom na východní a západní. Nicméně pravdou zůstává, že většina cizinců na nás pohlíží jen jako na "tu postkomunistickou zemi".

 

Takže mluvíš rusky?

 

Ne. Nevím, proč tolik lidí předpokládá, že Češi by automaticky měli umět rusky. Jednou se mě dokonce spolužačka ptala, jestli máme vlastní jazyk. Hmm.

 

Pijete hrozně moc piva, a proto mají vaše holky velký prsa.

 

Že Češi mají rádi pivo, to je svatá pravda. Na druhou stranu, těch extrémních pijanů, kteří si za jeden večer dají pětadvacet kousků a pořád zvládnout dojít domů po svých, je asi takové procento, jako v ostatních zemích. Alespoň nejezdíme do Dánska a nedomolujeme jim to tam v opilosti, že? Asi proto, že jsme jedna z mála zemí, kde je pivo v hospodách skoro levnější než voda.

 

Jste blázni do hokeje!

 

Jo, to je taky pravda. Češi budou vždycky blázni (a profesionální znalci, samozřejmě) do čehokoliv, v čem jsou jiní jejich krajani úspěšní na světové úrovni. Hokej jsem měla ráda jako dítě a teenager, ale poslední dobou mě prostě přestal tak bavit a už mi nepřijde tak důležitý. Totéž pozoruji i u spousty známých a znám i krajany, které absolutně nezajímá. Ale no dobře, musím přiznat, že kdyby ti naši hoši náhodou ještě někdy vyhráli mistrovství nebo nedej bože olympiádu, asi to půjdu důkladně zapít.

 

V Česku moc lidí neumí anglicky.

 

Už ne tak znatelná, ale bohužel taky docela smutná pravda. Mladí lidé sice angličtinu ovládají čím dál tím lépe, ale opravdu lituji těch chudáků turistů, co si potřebují objednat v mekáči, koupit si jízdenku nebo NEDEJ BOŽE zajít na poštu.

 

Češi kradou jako straky.

Tohle je o nás opravdu známo, jak smutné. Ovšem, najde se mezi vámi čtenáři někdo, komu v Česku ještě nikdy nebylo nic ukradeno? Učitel z gymplu nám dokonce říkal, že v Thajsku viděl ČESKY napsanou cedulku: Češi, nekraďte! Jaká ostuda.


ČTĚTE TAKÉ:

BLOG: Důvody, proč by se měla zavést povinná vojna

 

Setkali jste se už se stejnými předsudky? Nebo ještě jinými?

 

Nova action/Blog.cz

Diskuze