Aktualizováno 9.4. 2018 10:21

Pivo z Marsu? Na rudé planetě by se mohlo dařit chmelu, ukázal výzkum

Pivo na Marsu?
Zdroj: Profimedia

Důležitá rostlina pro výrobu piva se dá možná vypěstovat i na Marsu. Zjistili to američtí studenti z Pensylvánie.

V rámci kurzu astrobiologie pěstovali studenti Villianovi univerzity několik plodin včetně chmelu v podmínkách kopírujících ty na planetě. Za úkol měli zjistit, jakým rostlinám by se dařilo v půdě na Marsu, pokud by se rudou planetu rozhodli lidé kolonizovat.

 

Aby se studenti co nejvíce přiblížili podmínkám na planetě, zasadili rostliny do malých skleníků, které snižovaly sluneční záření tak, aby odpovídalo intenzitě na povrchu Marsu. Ten se nachází dál od Slunce než Země.

 

Místo klasické zemské půdy použili napodobeninu půdy z rudé planety věnovanou od NASA, která jí používá k různým experimentům. „Koupil jsem jí asi 100 kilogramů, pochází z vyhaslých vulkánů v Mohavské poušti,“ řekl univerzitní profesor a astrofyzik Edward Guinan pro New York Times a dodal, že půda z Marsu je dvakrát víc bohatší na železo než ta pozemská.

Chmel
Zdroj: TV Nova

Chmelu se velmi dařilo. Podle profesora krásně vyrostl, na rozdíl od hrášku nebo špenátu. Původně chtěli studenti zkusit vypěstovat i marihuanu. Ta jim však byla vedením školy zamítnuta.

 

Češi jsou nejméně zdravý národ světa, ukázal průzkum. Pivo nás ničí

 

V příštím semestru bude univerzita s experimentem pokračovat. Studenti plánují zasadit také ječmen, druhou nezbytnou ingredienci budoucího piva z Marsu. S výrobou oblíbeného nápoje to myslí opravdu vážně. Dokonce si už sehnali i sládka a pro pivo vymýšlejí vlastní názvy, například Olympus Mons po nejvyšší známé hoře sluneční soustavy, která je právě na Marsu, nebo Valles Marineris Pale Ale po rozsáhlých marťanských kaňonech.

 

Nova action

Diskuze