DRSNÝ IDITAROD: Češka popsala závod se psím spřežením v - 40 °C

Iditarod - závod psích spřežení na Aljašce - 15
Zdroj: isifa.com
Iditarod - závod psích spřežení na Aljašce

Každý rok se na promrzlé Alijašce koná závod psích spřežení Iditarod. Letos se uskutečnil na začátku března a mezi soutěžícími se objevila i Češka Misha Wiljes. Rodačka z Prahy nyní v rozhovoru pro Refresher.cz prozradila, jak náročný závod byl a jaké podmínky panovaly na obtížné trati.

Michaela Wiljes, rozená Fidrmucová, jezdí se psím spřežením už 16 let. Těžkou trasu dlouhou 16 tisíc kilometrů ujela za 11 dní, 9 hodin, 37 minut a 20 sekund. Ze sedmdesátidvou jezdců obsadila úctihodné 54.místo a se svým výkonem je podle svých slov spokojena. Rovněž doufá, že se Iditarodu zúčastní i příští rok. Vše však prý závisí na penězích, tento sport totiž rozhodně není levnou záležitostí.

 

Misha, jenž se na Aljašku provdala v roce 2003, dlouhou dobu závodila s vypůjčenou smečkou. Nyní už má však psy vlastní. „Máme velice malý psinec, celkem 16 psů. Začátkem sezóny jsme si půjčili dalších 5 psů, abychom měli dostatek do závodu. Během sezóny se stane, že se psi z různých důvodů zraní. A Iditarod se může startovat se 16 psy. My jsme startovali jen s 15 právě kvůli zraněním na poslední chvíli týden před závodem,“ řekla pro Refresher a rozpovídala se o tom, jak psi zvládají tuhé mrazy, které se na Aljašce pohybují kolem - 40 stupni. Závodící smečka je prý na tak velkou zimu zvyklá. Psi, jenž jsou severského druhu, mají výbornou srst a navíc dostavají speciální teplé oblečky.

 

Misha Wiljes
Zdroj: Facebook/Misha Wiljes (foto: Facebook/Misha Wiljes)

 

V rozhovoru i sportovkyně uvedla, na jakých faktorech záleží, pokud chce člověk v závodu uspět. Rozhodující je prý hlavně kondice psů, zvolená taktika a také samozřejmě i ta troška štěstí. „Pokud psi nemají natrénováno spoustu mil a nejsou zvyklí táhnout váhu všeho vybavení a krmení v saních, moc daleko se nedostanou. Taktika je taky určitě důležitá. Každý závodník si určuje, jak dlouho jeho tým potřebuje odpočívat na stanovištích a neztratit rychlost. Štěstí rozhoduje nejvíce. Mit štěstí na dobře počasí, na všechny nástrahy na trati a na spoustu jiných věci, které se nedají nijak ovlivnit,“ říká Misha.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÍKEND: Nejdrsnější závod světa napříč Aljaškou očima Čecha!

NA BARU: S Janem Kopkou. Bikerem, který sjíždí Aljašku!

 

Iditarod rozhodně není žádná flákárna. Účastníci si se vším musí poradit sámi. Pravidla soutěže jasně zakazují jakoukoliv pomoc zvenčí. Závodníky tak čeká péče o směčku a zabalení težkých saní na další úsek. Do toho všeho musí samozřejmě také najít čas na odpočinek a spánek.

 

Jak závod vypadá? Podívejte se na fotografie v naší galerii:

 

15 fotek

 

bk