Deadlight Director´s Cut – živí mrtví u vás doma

Zdroj: oficiální zdroj

Na těch postapokalyptických hrách prostě něco je. Něco, co mě magicky přitahuje. S povděkem kvituju každou hru, která se v tomto žánru objeví a hltám všechny novinky jako zmrzlinu v parném dni.

Na stůl se mi dostala něco, co má s novinkou sice pramálo společného, protože originální verze vyšla už v roce 2012, ale v současné módní vlně remasterů a reedicí se Deadlight rozhodně neztratí a pro mnoho z nás to bude naše poprvé.


Hlavní hrdina je prostý otec od rodiny, který o své nejbližší přišel, když svět začali zaplavovat nemrtví. Neví ale, kde jsou, jestli jsou naživu nebo mrtví. Ale vydává se na cestu pochmurným Seattlem, aby se pokusil rodinu najít. Zajímavý příběh, který nijak nevybočuje z podobně laděných scénářů tématicky identických seriálů, filmů, her, komiksů. Ale to vůbec nevadí, protože příběh je opravdu napínavý a velmi zajímavě vyprávěný.


Deadlight Director´s Cut je lehce upravená verze původního, čtyři roky starého, Deadlight. Stejný zůstal příběh i jeho délka, přešlo se ale na o něco modernější grafický kabátek a novější verze dostala i veškeré updaty, které na originál vyšly. Pro nezasvěcené uvádím hned na začátek, že tohle nejsou 3D masakrální orgie, kde si vyrobíte zbraně z všemožně možných i nemožných kombinací a mlátíte krvelačné bestie hlava nehlava, až kolem vás létají údy třicet metrů daleko a dvacet vysoko.


10 fotek


Jde o “starou dobrou plošinovku”, tedy jak se dnes moderně říká 2,5D plošinovku. Chodíte jen zleva doprava a zprava doleva, ale než si řeknete, že tohle není pro vás, protože doba pokročila, zastavte se…


Tohle je tak dobře udělaná hra, že když nechám stranou své nadšení pro jakékoli postapo, tak už jen první vstup do hlavního menu vám učaruje a budete se kochat s příjemným mrazením v zádech. Takovou atmosféru to má!


2,5D znamená, že sice běháte jen zleva doprava, ale v pozadí jsou animované prostorové objekty, které značně dokreslují váš vjem. Herní kulisy jsou zpracovány úchvatně a pohyb všech postav, hlavních hrdinů i prostých zombíků působí úžasně věrohodně. Spolu s úchvatným soundtrackem, který se dá poslouchat i samostatně, vás pokus o přežití ve světě Deadlight udrží až do konce.


První velké mínus hry vidím v její velmi krátké délce. Napoprvé máte dohráno za nějaké čtyři hodiny. A to je fakt škoda. Deadlight by klidně mohl být epizodickou hrou na pokračování a daly by se vyprávět řady různých příběhů. Stručně a jasně – po dohrání vás bude mrzet, že už je konec.V nové edici je přidána Nightmare obtížnost a survival mód. Novinky netřeba sáhodlouze představovat, nightmare obtížnost je vcelku jasná, u survivalu se objevíte na vcelku velké mapě a máte za úkol přežít hordy protivníků. Pomáhat vám u toho budou různé zbraně. Vypadá to jednoduše, ale dokáže to na docela dlouho zabavit.


Deadlight je velmi příjemným zpestřením herně suchého léta. Vyšperkovaná grafika plošinovky ve full HD rozlišení působí úchvatně a spolu se zajímavým příběhem tvoří celek, který vás velmi snadno dostane do stadia – “tohle ještě dnes dohraju…“. Měl-li bych doporučit, tak neváhejte a okořeňte si večery (dobře, spíš jeden večer) něčím napínavým…

Martin Kočárek FANDA