recenze

Forza Horizon 3 – nejzábavnější závodění na trhu

Zdroj: oficiální zdroj

Jsem chlap a mám rád auta. Možná kvůli tomu nebudu úplně objektivní při hodnocení nejnovějšího počinu studia Playground games, ale vzhledem k tomu, že jsme na Fandovi a valná většina čtenářů bezpochyby budou chlapi, kteří mají rádi auta, pak to asi vůbec nevadí. Hned v úvodu proto zcela subjektivně podotýkám, že zábavnější závody jsem ještě nehrál.

Zatímco se předchozí díl těchto čistokrevně arkádových závodů odehrával na jihu Francie, tentokrát autoři vsadili na mnohem rozmanitější oblasti v Austrálii a spolu se značným vylepšením grafiky, příběhu a skvěle padnoucí hudby, tady musí do srdce každého závodníka vtéct pořádná dávka vysokooktanového benzínu, která vytlačí veškerou zbytečnou krev v těle. Můžete se totiž prohánět po širokých plážích, závodit v poušti, driftovat ve městě nebo se vyhýbat stromům v džungli. Vítejte v Horizonu.

 

Horizon je pojatý jako gigantický festival automobilových nadšenců. Vy se ujímáte funkce ředitele festivalu (a později i festivalů), vybíráte lokace, sháníte závodníky, fanoušky a pochopitelně u toho nesedíte v křesle. Musíte závodit a tím a si fanouškovskou základnu vytváříte. Čím více fanoušků, tím větší festival. Díky tomu se vám zpřístupní různé výzvy, za jejichž splnění získáváte jak zkušenostní body, tak herní měnu. A už jsme u nákupu vozidel a jejich tuningu. Vozit se můžete v silničních kárách nebo závodních speciálech. A na výběr jich je opravdu hodně. Už teď okolo 350! A to mají další přibývat! Paráda!

 

Ke všem autům se pochopitelně nedostanete hned od začátku, je potřeba je odemknout levelováním vaší postavy. Zkrátka čím víc toho najezdíte, odzávodíte a vyhrajete, tím širší spektrum vozidel se vám otevře. Za každý level pak dostanete možnost vylosovat si něco za odměnu, známá bonusová fičurka už z dob Forzy Horizon 2, získat můžete peníze, XPéčka nebo raritní auta. Další speciály si pak můžete odemknout tím, že je najdete zaparkované ve zbědovaném stavu někde ve stodole kdesi na mapě, vaši společníci se jich ale ujmou a vytvoří z nich nádhernou závodní mašinku. Něco podobného jsme už viděli například v závodech The Crew, kde jste také hledali na mapě speciální bonusová auta.

 

16 fotek

 

Když už máte skvěle vybavenou garáž, byla by škoda jezdit v sériových strojích. K dispozici jsou opravdu široké možnosti tuningu. Postupně si můžete auto vybavit těmi nejlepšímu součástkami a klidně před každým závodem ho naladit tak, aby nejlépe odpovídalo povaze a terénu závodu. Měnit jdou i různá nastavení, od síly brzd až snad po sílu utažení jednotlivých šroubků. Je toho opravdu strašně moc a nastavení jsou ve výsledku skutečně znát, rozumíte-li tomu, co děláte, pak možná tuněním strávíte víc času než samotným jezděním. Každému jak je libo.

 

Forza Horizon je od počátku série v otevřeném světě. S autem můžete vjet kam se vám zlíbí, velmi často jsem se přistihl, jak se jen tak někde toulám, poslouchám skvělý soundtrack a jen tak se kochám. Skvělé je, že se nemusíte kochat sami, ale využít můžete i multiplayer, do hry přizvat kamarády a jezdit od soumraku do úsvitu. Samozřejmě je ve hře klasický online režim, kde se potkáváte i s ostatními závodníky z různých koutů světa. Můžete si dát jakýkoli závod s živými protihráči nebo někoho vyzvat na sólo jízdu během vašeho potulování se tou nádherně zpracovanou krajinou.

  

Grafika je opravdu excelentní, až jsem si kolikrát říkal, jak to ten Xbox vůbec může utáhnout. Neuvěřitelnými detaily se mohou pyšnit nejenom vozidla, ale i okolní svět. Až se do hry pustíte, podívejte se třeba na oblohu. Vývojáři se pyšní tím, že nasnímali speciálními kamerami skutečnou oblohu v Austrálii během mnoha různých denních i nočních režimů a oblohu pak přenesli do hry, takže třeba jízda v noci za svitu hvězd mě láká ke koupi HDR televize, protože s takovým hardwarem to musí být opravdu něco. Žádné záškuby, vše jede krásně plynule.

 

Už v začátku jsem zmínil skvělý soundtrack, kterým je Forza už pověstná. Na výběr sice nemáte přehršel rádií jako třeba v GTA, ale když si nějaké rádio oblíbíte, nebude vás žádná z vybraných skladeb nudit. A tím to nekončí, výtečné je i ozvučení vozidel a okolního světa. U aut sice nedosahuje takových kvalit, jako v případě pro tyto porovnávací účely možná už referenčního, Driveclubu ale i tak je ozvučení nadprůměrné.

 

U Forzy Horizon je skvělé, že ji mohou hrát jak naprostí nováčci, tak se bude líbit i vytrénovaným závodníkům – pokud tedy přihlédnou k tomu, že jde o arkádové závodění, jinými slovy tady nejde o simulaci reality, tady jde o zábavu a něco takového Horizon ve svém třetím díle nabízí do sytosti. Tak snad se brzy ve virtuální Austrálii potkáme ;)
 

FANDA