Publikováno 28. 5. 2013

Český Harley-Davidson Club Praha je nejstarší na světě

Harley-Davidson
Zdroj: oficiální zdroj
Témata:

Český Harley-Davidson Club Praha je nejstarším existujícím H-D klubem na světě. „Klub H-DCP funguje nepřetržitě už od roku 1928 a dokázal překonat veškeré nástrahy v naší historii. Jsme na to hrdí,“ říká prezident t klubu Martin Novák.

Myšlenka na založení klubu vznikla již v roce 1927 na svatbě Bohumila Turka, jehož firma do tehdejšího Československa motocykly H-D dovážela. Oficiálně zaregistrována pak byla o rok později. Klub je tak světovou raritou. I přes veškeré snahy o likvidaci ze strany totalitního režimu přežil.

 

Již od počátku se klub zaměřoval na společné vyjížďky, cestování, školení v technikách jízdy, společné večery, motosoutěže a mototurnaje, včetně ukázek motocyklové akrobacie. „Tradice pravidelných čtvrtečních setkání vždy první týden v měsíci se zachovala dodnes, stejně jako tradice vydávání klubového časopisu,“ dodává Michal Stach, viceprezident klubu H-DCP.

 

Chcete-li se stát členem H-DCP, musíte podle slov prezidenta klubu Martina Nováka splňovat několik podmínek: „V prvé řadě musíte vlastnit motocykl značky Harley-Davidson nebo Indian. Zároveň musíte najít dva členy z klubu, kteří se za vás zaručí. Třetí podmínkou je to, že vaše členství schválí valná hromada klubu. Poté musíte absolvovat čekací dobu dva roky a nakonec vás musí opět schválit valná hromada H-DCP.“ Je to tedy celkem složitý proces, ale stojí za to.

 

Harley-Davidson - jízda - 1
Zdroj: oficiální zdroj

 

Klub H-DCP však není jen pro drsné motorkáře. Své místo zde mají i ženy, které tvoří pevnou součást klubu. „Harley-Davidson je pro mě součástí životního stylu, bez něj bych to nebyla já,“ říká členka klubu Simona Jandová, která na stroji H-D jezdí již přes devět let.

 

H-DCP se podílí i na pořádání letošní akce k jubilejnímu 110. výročí společnosti Harley-Davidson, organizují především spanilou jízdu Prahou, která odstartuje 8. června v 11 hodin od pražské Tipsport Arény. Po cestě je plánovaná zastávka na Jiráskově mostě, kde na celou výpravu bude čekat Miroslav Zelený, starosta Prahy 5, který motocyklistům slavnostně předá klíč od městské části. Zelený k tomu dodává: „Harley Davidson slaví 110. výročí stejně tak jako letos slavil Smíchov 110. výročí povýšení na město. Rád bych tímto předal klíč a symbolicky milovníkům motorek Harley-Davidson otevřel městskou část Praha 5, aby mohli svou spanilou jízdu dokončit.“

 

Spanilá jízda je součástí oslav 110. výročí společnosti Harley-Davidson, které nabídnou i unikátní výstavu motocyklů, bikerské hry, soutěž o motocykl H-D a především multimediální show. Vstupenky na tuto akci jsou k dostání na internetové stránce www.110let.cz nebo v síti Ticketportal. Na adrese www.110let.cz zároveň naleznete i další informace a zajímavosti o letošním jubilejním výročí.
 

 

Oficiální zdroj / pel

Diskuze