Prozkoumejte vesmírnou stanici. Google vytvořil virtuální procházku po ISS

Služba Street View společnosti Google už dlouhá léta umožňuje pohled do ulic skoro všech zemí světa. Nyní se však mapy dostaly do dalšího rozlišení. Nově můžete brouzdat nejen po zemi, ale i po Mezinárodní vesmírné stanici.

Projekt vznikl ve spolupráci s NASA. 360stupňová prohlídka se uživatelům Googlu zpřístupnila ve čtvrtek. Snímky vesmírné stanice (ISS), jenž se skládá z 15 modulů, zachytil francouzský astronaut Thomas Pesquet, který pracuje pod Evropskou vesmírnou agenturu a kvůli tomuto projektu strávil na ISS šest měsíců. Díky jeho fotografiím tak můžeme vidět, jak si astronauti tam nahoře žijí, kam chodí na záchod a kde spí. Vesmírnou procházku navíc zpestří i krátké texty umístěné přímo na některých objektech. Můžeme se tak dozvědět, jak funguje recyklace vody či vzduchu.

 

Vesmírná stanice
Zdroj: Google

 

Zdokumentování celé stanice nebylo podle Pesqueta nic lehkého. Na celý projekt prý bylo málo času a po prostoru se neustále pohybovali kosmonauti. Fotit ve stavu bez tíže je prý navíc velice obtížné. Přesto je Pesquet s výsledkem spokojený. „Jsem nadšený, že se podařilo dostat Google street view na palubu ISS. Bude to úžasná zkušenost pro každého, kdo se s námi chce proletět a zažít ten neuvěřitelný pocit být ve vesmíru,“ napsal na svůj blog.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč nosí kosmonauti skafandr?

Lidstvo má první stroj času


 

Mezinárodní vesmírná stanice je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice. První díl stanice, jímž je modul Zarja, byl vynesen na oběžnou dráhu do výšky okolo 400 kilometrů roku 1998. V  současné době je stanice obydlena posádkou, která se každých šest měsíců obměňuje. Obvykle jsou na stanici tři ldé, od dubna 2017 je však posádka ISS šestičlenná.

 

Vesmírná stanice
Zdroj: Google

 

Na stanici je prováděno velké množství experimentů. Hlavní výzkumy jsou z oblasti biologie (biomedicína a biotechnologie), fyziky (dynamika kapalin, materiálové vědy, kvantová fyzika), astronomie (kosmologie) a meteorologie.

 

 

Nova action