Svět pobláznila antistresová hračka. Fidget Spinner nesnáší jen učitelé!

Fidget Spinner - 2
Zdroj: Thinkstockphotos

Také jste už na sociálních sítích viděli spoustu fotografií malých rotujících vrtulek nazvaných Fidget Spinner? Pořád nevíte, co to vlastně je, a proč je kolem toho takový humbuk? My vám tento nový hit přiblížíme.

Za touto hračkou, po které touží nejen malé děti, stojí americká chemická inženýrka Catherine Hettinger, která si točící vrtulku nechala patentovat již v roce 1993. Před 12 lety si bohužel nemohla dovolit patent prodloužit a veškerá duševní práva proto ztratila. Z prodeje oblíbené hračky tak dnes již nemá ani korunu.

 

Fidget spinner, jenž možná svou popularitou převálcuje i legendární Tamagoči, byl vyroben jako antistresová pomůcka pro osoby trpící hyperkinetickou poruchou (ADHD), autismem či chronickou úzkostí. Měl by pomáhat lidem, kteří mají problémy se soustředěním a jsou nervózní. Někteří vědci však všechny tyto informace zpochybňují. Hračka totiž nebyla doteď nikdy pořádně testována.

 

Fidget Spinner - 3
Zdroj: Thinkstockphotos

 

Barevná vrtulka z plastu je oblíbená především mezi dětmi. Svůj podíl na tom má dobrá cenová dostupnost i jednoduché používání. Spinner stojí okolo 150 korun a stačí ho jen vzít do ruky, točit a zkoušet nové a nové triky.

 

Učitelé však z nového hitu příliš nadšeni nejsou. Hračka prý děti rozptyluje od soustředění při hodině, což je vzhledem k tomu, k čemu byla původně vyrobena, dost velký paradox.

 

Některé americké školy už vrtulky zakázaly. Řada dětí prý Fidget spinner vůbec nepotřebuje. I čeští učitelé by spíše ocenili, kdyby žáci hračku nechali doma. „Fidget spinner je nyní velmi populární. Sama jsem ho ještě nikomu nezabavila, ale jakmile vidím, že si s tím někdo hraje pod lavicí, tak ho upozorním, že mu to seberu. To zabírá,“ potvrdila Blesk.cz učitelka Mirka Netíková.

 

 

bk