Akční hrdinové jako mladé ucha: Poznáte je všechny?

Arnold Schwarzenegger
Zdroj: ČSFD

Dnes už nejsou zrovna nejmladší a o většině z nich se dokonce mluví jako o žijících legendách. Mají za sebou bohatou kariéru a znají je lidé po celém světě. Řeč je o slavných hercích, kteří se na filmových plátnech pravidelně vtělovali do dnes ikonických akčních rolí. Jak vypadali v dobách, kdy jejich jména ještě nic neznamenala?

Rambo, Terminátor nebo Walker Texas Ranger. To jsou filmové počiny, které se díky svým hlavním protagonistům nesmazatelně zapsaly do světové filmové historie. A v seznamu takových počinů bychom mohli pokračovat dál a dál. V tomto článku se podíváme na jejich hvězdy a na to, jak jim to (ne)slušelo ve sladkých mladických letech.

 

1. Sylvester Stallone

 

Dnes je už ve svých 71 letech pěkný dědula. Patří k nejlépe placeným hollywoodským hercům a mezi jeho nejslavnější role patří ostřílený Rambo nebo legendární boxer Rocky Balboa, který mu vynesl nominaci na Oscara za herectví i scénář. Jako scénárista se podílel na dalších svých filmech.

 

Začínal však jako barman a kapesní zloděj. První kontakt s herectvím přišel v podobě rolí ve studentských představeních. Jako "herec" na počátku své kariéry účinkoval také ve filmech pro dospělé. První seriózní roli dostal ve filmu Banáni od Woodyho Allena v roce 1971.

 

Sylvester Stallone v mládí
Zdroj: Nova.cz

 

2. Arnold Schwarzenegger

 

Z bývalé kulturistické legendy rakouského původu je v současnosti už taky stařík (70 let). Po tom, co opustil soutěžní kulturistiku, se začal naplno věnovat herectví.

 

V počátcích své herecké kariéry účinkoval v řadě spíše menších filmů. První velký úspěch ho potkal po uvedení fantasy filmu Barbar Conan (1982), který dodnes patří k jeho nejznámějším rolím. Do podvědomí diváků se však nenávratně vryl až s filmovým trhákem Terminátor (1984).

 

Arnold Schwarzenegger
Zdroj: ČSFD

 

3. Jackie Chan

 

Dnes 63letý čínský herec, režisér a zapálený filantrop zahájil svou kariéru jako kaskadér a statista. V mládí studoval v institutu pro budoucí herce pekingské opery. Od divadelní dráhy však rychle upustil a jako kaskadér účinkoval v posledních filmech legendy bojových umění Bruce Leea Pěst plná hněvu (1972) a Drak přichází (1973).

 

Mezi jeho první herecké role se řadí účinkování ve filmu Navěky drakem (1988). Po Leeově smrti upadl jeho zájem o filmy s tématikou bojového umění. Později si našel zalíbení v kombinaci bojových umění a komediálních prvků, což je přesně herecký profil, v jakém ho známe dnes.

 

Jackie Chan během jednoho ze svých prvních natáčení
Zdroj: ČSFD

 

4. Jet Li

 

V Číně ještě zůstaneme. Ačkoliv je herec pekingského původu oproti svým kolegům podstatně mladší, své nejlepší roky má už taky za sebou (54 let). Stejně jako Jackie Chan, i on nastartoval svou hereckou kariérou angažováním v bojovém umění. Bojové umění Wu-Shu dokonce prezentoval před Bílým domem.

 

Jeho kariérní růst měl poměrně rychlé tempo. V Asii se stal hvězdou po tom, co dostal nabídku na film Shaolin Temple (1982). Poté následovalo účinkování v dalších více či méně úspěšných asijských snímcích. Velký zvrat v jeho kariéře pak přichází s rolí ve čtvrtém dílu Smrtonosné pasti (2007), kdy zdařile proniká do Hollywoodu.

 

Mladý Jet Li

 

5. Bruce Willis

 

62letý hollywoodský herec vystřídal řadu různých povolání. Pracoval jako hlídač v chemičce, automechanik, řidič náklaďáku, obsluha benzínové pumpy nebo barman. Vydělané peníze používal na zaplacení hodin herectví.

 

První větší herecký úspěch přišel ve 30 letech, kdy získal roli ve filmu Měsíční svit (1985), která z něho udělala miláčka (nejen) Ameriky.

 

Když měl Bruce Willis ještě vlasy...
Zdroj: ČSFD

 

6. Chuck Norris

 

Muž, který dokáže dát hattrick z trestné lavice, sedět ve stoje nebo oblíznout si vlastní jazyk. Všichni moc dobře víme, co všechno možného a nemožného Chuck Norris dokáže a že není radno si s ním zahrávat.

 

77letý herec a šestinásobný držitel titulu mistra světa v karate působil za vlády George Bushe jako poradce pro sport a tělovýchovu (stejně jako Arnold Schwarzenegger).

 

Celosvětově ho však proslavil dnes již kultovní seriál Walker Texas Ranger (1993).

 

Co říkáte na mladého Chucka Norrise?
Zdroj: ČSFD

 

Sledujte jeho legendární kopy na stanici Nova Action!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vtipy o Chucku Norrisovi nestárnou: Znáte je všechny?

TEST: Poznáte slavné borce podle tetování?

Smolný život Horatia z Kriminálky Miami: Herec Caruso zažil jeden průšvih za druhým

 

Nova.cz