Publikováno 1. 11. 2018

BLOG: 8 důvodů, proč si nepořizovat psa z množírny!

Zdroj: TV Nova

Přemýšlíte nad tí, že si pořídíte psa bez PP (průkaz původu)? Zde jsou důvody, které by vás od toho měly odradit.

1) Nemáte absolutně jistotu, že váš pes je čistokrevné plemeno, po kterém tak toužíte - je úplně jedno, co napíše množitel do inzerátu, já vám taky můžu napsat, že vám za 5 tisíc zaručím doživotní štěstí a uvěříte mi to?

 

2) Nevíte nic o rodičích pejska. Nevíte, co to bylo za rasu, jaké měli výsledky zdravotních testů (protože jim je pravděpodobně nikdo nenechával dělat). Opět, to, že někdo napíše do inzerátu "čistokrevná vymazlená zdravá štěňátka bez PP po rodičích z PP" absolutně nezaručuje, že to je pravda, a i kdyby - pokud jsou štěňata bez pp a rodiče s pp, pak byl pravděpodobně vážný důvod, proč nebyli rodiče připuštěni k chovu. To, že vám třeba množitel nabídne, že vám ukáže rodiče - to je moc hezké, ale jak víte, že to opravdu jsou rodiče?

 

 

3) Už opravdu nejsou časy, kdy jediní psi bez PP, co existovali, byli ti, kterým se Máňa zaběhla a přiběhla zbouchnutá, tak se štěňata rozdala a byl pokoj. Teď jsme v době, kdy lidi množí pro peníze, chovají zvířata v nepřípustných podmínkách (někdy to jsou opravdu extrémy a jde o týrání zvířat) - nejčastěji se množí např. čivavy, francouzští buldočci, ale v podstatě jakákoliv plemena, jsou využívána pouze na štěňata, není jim poskytnuta ani základní péče, ani veterinární péče a často se na nich množí a množí, dokud neumřou vyčerpáním - ne, opravdu to není přehnané, takhle to chodí úplně běžně.

 

4) Nemůžete vědět, jaké pejsek bude nebo nebude mít zdravotní komplikace, protože, jak už bylo zmíněno, nevíte nic o rodičích. Nejsou tím myšleny běžné nemoci, ale zpravidla dědičné nemoci, o kterých se vám množitel samozřejmě nezmíní. Podívejte, vy třeba dáte o 5 tisíc méně za psa, ale následně můžete dát desetitisíce za léčení chorob, které se u něj objeví! A to v lepším případě, v tom horším vám může pejsek umřít do pár dnů/týdnů. A množitel vám samozřejmě už neodpoví.

 

Zavření psi
Zdroj: TV Nova

 

 

5) U chovatele budete mít jistý chovatelský servis po celý život vašeho pejska. Komunikace s množitelem zpravidla skončí ve chvíli, kdy mu za pejska zaplatíte. Se štěňátkem od chovatele se můžete např. vídat s jeho sourozenci, vědět třeba o komplikacích, co se později vyskytly u rodičů, můžete se s chovatelem kdykoliv poradit. Také je starostí chovatele, aby případně našel nové majitele, pokud byste si pejska nemohli z nějakých důvodů nechat. Chovatelé totiž sledují své odchovy a to, v jakých je pejsek podmínkách. Množiteli je jedno, jestli vám pejsek za pár dní umře - pro ně jsou důležité peníze.

 

 

6) To, že má pes PP neznamená, že musí na výstavy nebo do chovu. Můžete ho mít pouze jako kamaráda a každému to může být jedno.

 

7) Pokud jde o cenu, častokrát najdete pejska s PP i za stejnou nebo dokonce nižší cenu, než ty bez PP - stačí pořádně hledat! Buďto si zkrátka chovatel bere malé peníze za pejsky, nebo jde o nestandardní stěně s PP - to je takové, které už se nehodí dále do chovu. Pejsek s PP jde často vzít i na splátky, pokud se domluvíte s chovatelem a projevíte o štěňátko opravdový zájem.

 

 

8) Pokud opravdu nemáte peníze a chcete štěně hned - proč si kupovat štěně bez PP, když si můžete vzít zadarmo pejska z útulku a tím podpořit dobrou věc a mít parťáka na celý život? Třeba si řeknete, že u takového pejska taky nemůžete mít jistotu zdraví a chovatelský servis. Ne, to nemůžete (výjimkou jsou některé útulky, které sledují své pejsky i potom, co je dají novému majiteli). Ale NEPODPOŘÍTE tím množitele a uděláte dobrou věc. Nehledě na to, že takový pes vám bude neskonale vděčný.

 

 

Článek je převzatý z blogu the-crooked-kind.blog.cz.

Nova action/Blog.cz

Diskuze