Publikováno 5. 6. 2017

BLOG: Zavřete okna, protikuřácký zákon je tu

Zákaz kouření
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Od 31.května 2017 se i Česká republika zařadIla mezi země, které se ohánějí zdravím a pod tímto bohulibým záměrem tak vyhání kuřáky do ulic. A samozřejmě se inspirujeme na západě, kde je kouření v pohostinských zařízeních úplně a totálně zakázáno už nějakou chvíli, ačkoli způsobů, jak zachovat rozumný poměr mezi zdravím a svobodou, by se dalo najít bezpočet.

Mimoto - je mi velice líto všech nekuřáků, nedejbohové ještě třeba rodičů malých dětí, kteří bydlí nad některou z donedávna kuřáckých hospod. Blíží se letní vedra, ale řekla bych, že s otřevřenými okny se můžou tito nebožáci rozloučit. Kromě hluku, na který se prý dokonce chystají nějaké speciální patroly, je totiž čeká hlavně porce dýmu, která mohla v klidu zůstat uzavřená uvnitř.

 

Hrozně mě fascinuje, jak tolik nekuřáků oslavuje, že od zítřka konečně budou moci chodit do hospody. Jako by doteď byla ve dveřích s nápisem "kouření povoleno" zakutá nějaká magická moc, která jim to znemožňovala a jako by všichni měli jen hrozně zlé kamarády, kteří s nimi odmítali chodit do nekuřáckých podniků.


Jakožto obyvatel Brna, kde na každém rohu najdete hospodu a půlka z nich je už teď nekuřácká, nějak nerozumím tomu, že člověk musí trpět touhou posedět si v hospodě, ale nemůže, protože by se tam hned zakuckal. Výběr všemožných nekuřáckých podniků je tu tak velký, že spíš pozoruju problém, když chcete najít slušný kuřácký podnik, který nevypadá jako nádražka.


Ale co já z velkého města vím. Třeba na vesnicích postávají nešťastné hloučky nekuříků přilepené na sklo obecní špeluňky a zvenku mlsně pozorují pípu s pěnivým mokem, která je jim dnes ještě zapovězena. A zítra, zítra v ten slavný den, se tyhle nešťastníci konečně budou moci nahrnout dovnitř a zplna hrdla si užívat ten čerstvý vzdoušek a k němu lahodné točené pivíčko. Karta se konečně obrátí. Kuřáci? Ti ať si postávají venku.

 

Kouření
Zdroj: Thinkstockphotos

 

Venku? Venku...

 

Jo, venku. Pod okny obytných domů. Na ulicích, kudy procházejí lidé. Na dvorcích a zápražích. A všechen ten kouř, který doteď hezky zůstával uvnitř a přežvykovalo ho ventilanční zařízení, než ho zředěný vyplivlo ven, všechen ten kouř se teď narve nekuřákům do plic - bez varování a bez možnosti s tím cokoli udělat. Gratuluju, to se povedlo. Tomu říkám ochrana veřejného zdraví.
Dneska ještě můžete díky cedulce na dveřích poznat, jestli vás uvnitř čeká pasivní kouření a nebo zda je uvnitř "zdravo a bezpečno". Dneska si ještě můžete vybrat, jestli nikotinem, dehtem a dalšími ňaminkami prosycený vzdoušek chcete lokat nebo radši změníte lokál. Zítra už ne.
Nádherně to na webu Echo24 v článku Danajský dar pro nekuřáky shrnul Ladislav Tajanovský:

 

Zatím se nenarodil nikdo, kdo by musel být dobrovolně vystaven kouření v hospodě, ať už jako host nebo jako zaměstnanec, který v takovém prostředí musí roznášet pivo. Dobrovolně je zde klíčové slovo. Jinými slovy "o své vlastní vůli". Teď se stane, že kuřáci budou nuceni svému zlozvyku holdovat na chodníku před hospodou nebo na její zahrádce. A všichni, kteří budou chodit kolem a kteří se hospodám právě kvůli zamoření tabákovým dýmem vyhýbají, kouře budou mít víc, než dosud měli. (...) Svou porci dýmu dostanou, i když do hospody ani nevkročí, jak byli po celý život zvyklí. V žádném případě tak nepůjde ani v tomto ohledu o beznákladové opatření, které nikomu neublíží a většině prospěje, jak je nám předkládáno.

 

Jaká je cesta? Jasně, zakázat kouření úplně, že jo, to se v diskuzích objevuje vcelku pravidelně. Stejně to škodí zdraví kuřáků i nekuřáků v jejich dosahu a k ničemu užitečnému to vlastně není, tak co. A když u toho budem zakázala bych i ty hospody. Pití alkoholu stejně škodí zdraví, jak opilých tak často těch, kteří s nimi přijdou do styku. A k ničemu užitečnému to stejně není. V zájmu veřejného zdraví zakažme všechno, co by náhodou mohlo někomu uškodit, občane, budeš zdravej, třeba proti svojí vůli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Seznamka - místo pro idioty?

Zakážou nám časem i pivo?

 

Teda, ty občane, co jsi chtěl chodit do hospody a nemohl jsi. Ty, co jsi chtěl sedět doma a hospody ti byly ukradené, budeš čuchat v zájmu veřejného zdraví dýmec, protože smůla, bydlíš nad hospodou. Přestěhovat se je totiž mnohem snazší, než nejít na pivo. Nebo ne?

 

PS: Na začátku jsem psala, že existují lepší způsoby. Já za něj považuju už ten, kdy je na každých dveřích cedule jako kráva, na které se píše "tady to smrdí rakovinou" a "tady to nesmrdí". A každý si může vybrat. Pokud tohle v zájmu zdraví není dostatečné, pak je možné pro kuřácké podniky zavést nějakou speciální úpravu, umožnit kouření v podniku jen za splnění určitých hygienických norem apod. A pokud jde o zdraví zaměstnanců, měl by to vyřešit rizikový příplatek, který pobírají všichni, kdo pracují ve zdravotně závadném prostředí - patří tam třeba prašné haly firem, ale taky strojírenské podniky s kovovým prachem, chemické továrny atd. Taky nezavíráme všechny železárny jen proto, že tam zaměstnanci dýchají svinstvo. Řešení prostě vždycky jsou - a plošné zákazy by měly být vždycky až to poslední, když to nijak jinak nejde. Jenomže v době, kdy je nekouření stále víc in a zdravý životní styl je modlou západního světa, by stačilo prostě dát společnosti ještě pár let. Víc o tom píšu v článku S křížkem před funusem.

 

Článek je převzatý z blogu lumenn.blog.cz


 

Blog.cz

Diskuze