Deus Ex: Mankind Divided – lidstvo rozděleno

Zdroj: oficiální zdroj

Jsou to pouhé dva roky, kdy jsem se rozhodl, že se po mnoha a mnoha letech vrátím ke hraní her. Zamrznul jsem krátce poté, co světem hýbal Carmagedon a od té doby jsem hraní nevěnoval téměř žádnou pozornost. Pak ale z ničeho nic přeskočila jiskra a byl jsem v tom zase. Jenže i dva roky poté, co jsem se do hraní opřel, zjišťuji, o jaký kus historie jsem vlastně přišel a stále přicházím. Minuly mě takové herní skvosty, jako je třeba právě série Deus Ex. Na nejnovější počin jsem proto, nabrífován tunou trailerů, článků a videí na youtube, opravdu těšil. Jak se tedy tahle scifi hraje někomu, kdo nemá žádné zkušenosti s předchozími díly? Velká část majitelů současných konzolí přeci jen nikdy předtím žádnou herní mašinu nevlastnila, nemluvě o mladších generacích, stojí tedy za to naskakovat do rozjetého vlaku?

Moje předchozí řádky potvrzují sami autoři Deus Ex tím, že připravili 12ti minutové shrnující video, které vás zasvětí do předchozích událostí. Dokoukejte ho, opravdu se tuhle část nevyplatí přeskakovat. Když ještě hodně zestručním obsah intra, dozvíte se o ději z řekněme stále ještě poměrně vzdálené budoucnosti. Lidé už v té době používají biologické implantáty na takové úrovni, že jsou schopni vyměnit jakoukoli část těla za strojovou s celou škálou schopností. Děj se odehrává dokonce tak daleko, že prvotní euforii vystřídal strach z upravených a nadlidsky silných jedinců. Biologicky upravení jsou pronásledováni a zavíráni, což samozřejmě vede ke vzpouře. Tady se objevuje hlavní hrdina Adam Jensen, aby pomohl nastolit pořádek. Pochopitelně je zápletka mnohem složitější a čeká vás i řada rozhodování, která musíte učinit a tím sami ovlivníte příběh.

8 fotek


Ale teď už se vrhneme do samotné hry. Její délka je na střední obtížnost okolo 15ti hodin. Hlavní příběhovou linii doplňuje řada vedlejších aktivit a misí. Nejzajímavější na tom všem je, že se největší část hry odehrává v Praze. Ano, čtete správně. Opravdu se podíváte na to, jak by třeba jednou mohla Praha vypadat, během hraní vás doprovází český dabing některých postav a pochopitelně i nápisy. Vidět naši malou v zemi v celosvětově známé hře je když už ne překvapující, tak alespoň hodně zajímavé. Už před hraním jsem si přečetl, že se děj odehrává v Praze, ale až samotné hraní ve mně vzbudilo takové pocity, jako málokterá hra. Budete chodit, zkoumat a kochat se. Předem ale raději varuji, abyste nepočítali s tím, že si virtuálně projdete ikonická místa našeho hlavního města, v Deus Ex je Praha, bohužel, jen fiktivní. Atmosféru toho, že jsme v Česku, tvoří opravdu jen český dabing některých postav a například názvy ulic. Malou vadou na kráse je to, že překlad není úplně dokonalý a tak se občas setkáte s paskvily jako je Do not enter přeložené jako Nezadávejte. A ještě jedno varování, jakmile se pustíte do hlavního příběhu, dostanete se do bodu, kdy už ho budete muset dohrát a do Prahy se pak už nevrátíte, respektive hra vás tam nepustí ani poté, co hlavní příběh dokončíte. Proto doporučuju vedlejší mise dohrát ještě před dokončením hlavní linie.

Město je krásně a opravdu detailně zpracované. Poslední updaty hru z velké míry doladily, a zatímco krátce po vydání měly konzole co dělat především při pobíhání v otevřeném světě, teď už si žádných potíží nevšimnete. Jediné, na co si stále zvykám, jsou trochu zkostnatělé animace postav, už jsem zkrátka viděl ve hrách mnohem lepší pohyby NPC postav.

 Hlavní postava, Adam Jensen, je také upravený jedinec, už od začátku disponuje řadou zajímavých schopností. Dokáže být neviditelný, zvedat těžké předměty, vidí skrz zeď a podobně. Postupem hry si postavu můžete ještě vylepšovat nebo upravovat podle svých preferencí. Tady by ani méně zkušeného hráče nemělo nic překvapit, je to klasické RPG (Role Playing Game). Takže si pochopitelně můžete upravovat i zbraně. Škoda jen, že je hra směřovaná spíše do tichého postupu a já, jakožto vyznavač Rambo stylu, tedy vtrhnout, postřílet, odejít bez škrábance :), jsem tady měl tak trochu většího peška. Hru je mnohem snazší projít opatrně, polehoučku a nepřátele omráčit než kolem sebe začít bezhlavě střílet. Tady mi hratelnost trochu připomínala sérii Metal Gear Solid. Důkladně proto zvažujte, jak si postavu vylepšíte, protože vám to může zachránit opravdu hodně nervů :)

Jako nováčka v sérii by vás právě výše zmíněné mohlo dost překvapit. Deus Ex také není hra pro každého, doporučuji ji především nebo možná hlavně milovníkům science fiction. Není lehké naskočit do rozjetého vlaku, je to jako když se nejdřív podíváte na poslední díl Avengers a často jen přemýšlíte, co těm událostem na filmovém plátně vlastně předcházelo. Možná to ale pro vás bude impulz k tomu, abyste si doplnili vzdělání a pustili se třeba i do předchozích dílů. Pak vám jednotlivé skládačky začnou dávat větší smysl. Každopádně vlak u Deus Ex nejdete tak rychle, aby naskočit na něj bylo nemožné. Díky tomu, že autoři už v začátku počítali s tím, že ne každý hrál všechny díly, dostanete se do děje poměrně rychle a rozhodně to stojí za to. Kladně hodnotím příběh, rozlohu a atmosféru herního světa, soundtrack a rozmanitost úkolů, o něco hůře pak umělou inteligenci, ne úplně TOP grafiku a animaci NPC, ale za mě jsou to jen malé vady na kráse.

kom FANDA