Aktualizováno 25.10. 2018 11:35

Jak docílit zdravé a kvalitní srsti u vašeho psa?

Zdroj: facebook.com

Co je znakem zdravého psa, o kterého jeho páníček dobře pečuje? Jednoznačně srst. Ta musí musí být lesklá a správně vybarvená. Které faktory však kvalitu srsti ovlivňují?

Kvalitní strava

Úroveň a složení potravy, kterou psovi podáváme, je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím kvalitu srsti. Strava by měla být pestrá a měla by obsahovat veškeré živiny a potřebné vitaminy. Mnoho lidí často dělá tu chybu, že psa krmí potravou dosti podobnou té lidské. Tím se však dopouštějí nejzávažnější chyby. Kořeněná či sladká jídla do psí misky prostě nepatří a mohou způsobovat nepředstavitelné zdravotní potíže.

 

Zde jsou věci, které mohou vašeho psa i zabít:

 

 

Čokoláda

Čokoládové výrobky obsahují teobromin, který je pro psy velmi škodlivý. Zvířata ho totiž velice pomalu vylučují. Smrtelná dávka teobrominu je u zdravého psa 300 mg na jeden kilogram psa, přičemž v hořké čokoládě je asi 500 mg teobrominu na 100 gramovou tabulku.

 

 

Kosti

Lidé si často myslí, že syrové kosti způsobují poranění žaludku a střev. Ve skutečnosti se ale pes může zranit jen kostí vařenou. Kosti vařením zkřehnou, snadno se odlamují a mohou způsobit potíže. Syrovou kost, dokonce i rybí pes bez problémů stráví. Dále pejskovi můžete dát syrové kuřecí skelety, kuřecí krky a celá křídla, nebo také syrovou hovězí kost nebo žebra. Nikdy nekrmte psa kuřecími kostmi, mohou se štěpit a poškodit žaludek nebo střeva.

 

 

Cibule a česnek

Přesto, že nám lidem prospívají jako přírodní antibiotikum, pro psy jsou ve větším množství jedovaté. Pokud chcete, aby byl váš pejsek zdravý, dávejte mu jen speciální psí stravu. Výběr psího krmiva na trhu je obrovský. Od nejlevnějších masových konzerv či granulí určených pro všechny psy, přes dražší a kvalitnější, jejichž určení bývá rozděleno podle velikosti psa, jeho věku či výkonnosti.

 

Slané potraviny

Pes má po slaném krmivu chuť na další a další sousta, a vezme si tak víc, než by potřeboval. Důsledkem bude stejně jako u lidí, že začne tloustnout. Mimo toho přemíra soli může u psů stejně jak u lidí vést k vysokému krevnímu tlaku. Ovšem není pravda, že by pes neměl dostávat vůbec žádnou sůl, bez ní by nemohl trávit.

 

 

Brambory

Ačkoliv nejde o smrtelně nebezpečnou potravinu, psi brambory špatně tráví a mohou jim způsobit trávicí potíže.

 

 

Další potraviny, které na psí jídelníček rozhodně nepatří:

rozinky, hroznové víno, avokádo, káva, droždí, čaj, sůl, rajčata, sušenky

 

 

S potravou souvisí i kvalita vody, kterou pes pije. Za žádných okolností bychom psovi neměli podávat vodu chlorovanou či ho nechat, aby pili z rybníků, které mohou být plné bakterií a sinic.

 

Vnější péče o srst

 

Lesklé srsti je možné také docílit pravidelným česáním. To nejen, že zbavuje pejska vypadlých chlupů, ale pomáhá roznášet kožní mazivo. To, jaký kartáč používat, záleží na plemenu a typu srsti. Pro vyčesávání při sezónním línání je vhodnější sáhnout po drátkových či dřevěných kartáčích a naopak při zbavování se vypadlých chlupů lépe poslouží gumové rukavice.

 

 

Důležitou součástí vnější péče o srst je také koupání. To by však nemělo být praktikováno častěji než jednou za měsíc, aby psovi zůstala přirozená ochrana pokožky. Na koupání bychom měli používat pouze kvalitní psí šampony a vždy je poté řádně opláchnout, abychom předešli podráždění a různým alergickým reakcím.

 

 

Také rozhodně nepodceňujte česání srsti. Používejste však speciální kartáče, které výborně fungují na zacuchanou srst. Pořiďte si i speciální rukavice s hroty, které jsou pro vaše zvířecí mazlíčky mnohem příjemnější, protože je s nimi vlastně nečešete, ale hladíte.

 

 

Kožní problémy a parazité

 

Psa je třeba pravidelně prohlížet. Ať už kvůli možným kožním problémům, jako je suchá kůže nebo lupy, nebo kvůli parazitům, jako je třeba klíště. Proti těm se však dá docela úspěšně bránit různými odpuzujícími obojky apod. V případě, že se nám psova kůže bude zdát podrážděná, neměli bychom čekat, jak se to vyvine, ale navštívit zvěrolékaře, který nám předepíše vhodné léky či poradí, kde by mohl být kámen úrazu.

 

Nova action

Diskuze