Je libo výlet do vesmíru? Díky No Man´s Sky je to možné!

Zdroj: oficiální zdroj

V podstatě nekonečný vesmír, miliardy planet a neomezená možnost pohybu. No nezní to úchvatně? Myslela si to i Sony, proto investovala do původně takzvané indie hry No Man´s Sky. Vychází po třech letech od oznámení, a i když dosud nikdo netušil, co má od hry vlastně čekat, čekání stálo za to.

Už jako malý kluk jsem vzhlížel k obloze a představoval si, co se asi tam daleko děje, fascinoval mě pohled na všechny ty blikající tečky a přál si znát odpověď. Nechci tvrdit, že teď ji mám, ale můžu dát zase prostor fantazii a už nemusím jen čumět na oblohu, prostě vzlétnu a podívám se tam. No Man´s Sky je něco jako simulátor vesmíru. Létáte z planety na planetu, míjíte galaxie a navštěvujete vesmírné základny. Podle autorů je ve hře tolik planet, že je zřejmě nikdy všechny nenavštívíme. Umožnil to proces náhodného generování, pochopitelně nikdo nemodeloval každou planetu zvlášť, o vygenerování se postaral složitý matematický proces. Ale jakmile se jednou planeta objeví, už ve hře zůstane.

Základní dějová linka je vcelku prostá, musíte se dostat do středu vesmíru, abyste objevili jeho ukryté tajemství. Začínáte v malé lodičce na planetě kdesi v hloubi vesmíru. Musíte si sami opatřit suroviny, loď opravit a teprve pak hurá do tam vzhůru. Nejde o nic složitého, ale hra vás za ručičku nepovede a na dost věcí zkrátka musíte postupně přijít. Ale o to větší je to zábava. Tady prostě nic zadarmo nedostanete. Chcete cestovat warpovou rychlostí? Jasně, ale nejdřív si musíte potřebnou technologii opatřit a hlavně jí nakrmit šťávou.. A bez hledání a běhání po zemi to nepůjde.

14 fotek


Ještě jsem nenarazil na planetu, která by byla úplně pustá. Každá má svou specifickou atmosféru a také faunu i flóru. Během hraní tak budete objevovat i náhodně generovaná zvířata, ty pak můžete pojmenovat, a pokud je někdy někdo objeví, uvidí v tom širokém vesmíru vaší stopu. Jak jsem říkal už na začátku– úchvatné! Pochopitelně mám svoji planetu, tak jestli ji někdo někdy navštívíte, dejte vědět, jak se vám u mě líbilo ;)

Předchozím odstavcem jsem naznačil online funkce. Těch bohužel není mnoho, takže i když ve vesmíru možná narazíte na stopy po ostatních hráčích, nikdy se s nikým nepotkáte, i kdybyste se sešli na jednom místě ve stejný čas. Hra je tak zkrátka vytvořená. Jediné známky socializace jsou v pojmenovávání planet a zvěře. A to je fakt škoda.

Líbilo by se mi potkávat ostatní, navázat spolupráci, vytvořit kolonii, obchodovat.. Snad třeba někdy v budoucnu něco takového autoři přidají. No Man´s Sky je zatím ještě otevřená hra, co se týče budoucí podpory.

Samostananou kapitolu by si zasloužil soundtrack ze hry. Je úžasný! Skvěle doplňuje herní obsah a i kdybyste měli jen tak zabíjet čas létáním po planetách, nebude vás to nudit, zásluhou skvělé ambientní hudby. Často mi připomínala soundtrack k filmu Interstellar. Jeho kvality dokazuje i to, že ho téměř okamžitě po vydání řada online služeb zařadila do svých playlistů, takže si hudbu ze hry můžete pustit třeba i pomocí online rádií.

No Man´s Sky není hrou pro každého. Nejde o frenetickou akci, která vás nalajnovaně vede po předem naskriptované cestě. Je prostě o nekonečném prozkoumávání, obchodování s mimozemšťany a o plnění si dětských snů cestovat všude, kam se vám jen zamane. Částečně uspokojí choutky milovníků Star Treku, protože to, co jste v seriálu viděli, si tady sami můžete vyzkoušet. Jen je škoda, že jste všude tak sám… Úplně sám. Jen vy, vaše loď a nekonečný vesmír.
 

kom TN.cz