Krutá válečná daň: Fotograf ukazuje zmrzačené americké vojáky

Veteráni z války v Iráku
Zdroj: Twitter/James Nachtwey

Před 14 lety vpadla americká vojska do Iráku a začal válečný konflikt, který trval dlouhých 8 let. Nyní už je pro Američany válka minulostí. Stovky vojáků si však z misí v Iráku odnášejí krutou daň ve formě doživotního zmrzačení. A právě těch se týká projekt světoznámých fotografů Jamese Nachtweya a Davida Jaya.

8 fotek
Fotosérie ukazuje vojáky, kteří byli v Iráku těžce zraněni. Fotografové je zachytili při běžných situacích, jako je například venčení psa, chování potomka či plavání. Tito američtí hrdinové mají být ukázkou toho, jak válka strašlivým způsobem změnila životy nejen jich samotných, ale také jejich rodin a blízkých.

 

Spoluautor projektu David Jaya uvádí, že ačkoliv jsou fotografie opravdu smutné, společnost by je měla vidět a nezavírat před nimi oči. Veterání z historie 21. století si podle něj rozhodně pozornost zaslouží. "Je to příležitost ukázat, že musíme vytvářet dialog i o tématech, o kterých mluvit nechceme, a u kterých nám to není příjemné. Přitom jsme za ně částečně zodpovědní," říká fotograf a dodává: "Je to strašné, ale taková je realita."

 

ČTĚTE TAKÉ:

FOTO: Voják se loučí se svým umírajícím psem

Dojemné snímky vojáků: Co se skrývá za uniformou?

 

Nova action