Léto a doba dovolených se blíží! Zde je 5 tipů, jak ušetřit při cestách

Cestujeme snadno
Zdroj: TN.cz

Léto se pomalu blíží a turistická sezóna je tu cobydup. Patříte i vy mezi vášnivé cestovatele, ale máte omezený rozpočet? Podívejte se, na kterých položkách se dá ušetřit a poznávejte cizí kultury i s minimem financí.

Ubytování

 

Ubytování se vyplatí rezervovat vždy s předstihem. Obecně platí, že čím vyšší obsazenost daného zařízení, tím vyšší ceny. Provozovatelé hotelů a hostelů se tak chrání, aby nedošlo k úplnému vyčerpání kapacity. Proto, plánujete-li výlet, je dobré stanovit pevné datum a pokoje si rezervovat dopředu. Doporučujeme cenu ubytování sjednávat přímo s hotelem, avšak předem si zjistit, za kolik daný pokoj nabízí online. Hotely těmto portálům totiž odvádí provize, proto se většinou snaží jít s cenou ještě níže, než je nabízena na webu. Pokud se i tak nevejdete do rozpočtu, zkuste ubytování v soukromí, které se pomalu, ale jistě stává nový trendem mezi cestovateli. Kolikrát narazíte na fantastickou nabídku v centru města, jen musíte počítat s tím, že budete bydlet u někoho doma a to obnáší jistá omezení.

 

Pojištění

Nesnažte se ušetřit tak, že byste cestovní pojištění úplně vynechali. V případě, že by se vám něco stalo, připojištění se vám několikanásobně vrátí.

 

Cestování

Dáváte-li přednost pohodlí a letecké dopravě, sledujte nabídky leteckých portálů s dostatečným předstihem. Je možné nechat vámi zadaný termín sledovat a nechat si posílat lety za výhodnou cenu na mail. I tak ale pravděpodobně zaplatíte několikrát více, než kdybyste jeli vlakem či autobusem. V současné době navíc existuje možnost spolujízd. Pro ty, kteří ale neholdují hovoru s cizími lidmi, je tato varianta poněkud nepohodlná. Na druhou stranu vás cesta autem s někým cizím vyjde velmi levně a nepřijdete o možnost vzít si s sebou vše, na co si vzpomenete.

 

Cestování
Zdroj: Profimedia

 

Stravování

Pokud jste zvolili ubytování, které nenabízí alespoň snídaně, stravování by se vám mohlo prodražit. Zkuste však od usedlíků vyzvědět tipy na restaurace a lokály, kam chodí místní. Možná půjde o restauraci, která není úplně v centru. Na druhou stranu se však dostanete do středu dění a poznáte opravdovou atmosféru. Stejně jako je tomu v České republice, i jinde platí, že restaurace umístěné na turistických třídách s tradiční stravou a místními zvyky nemají nic moc společného.

 

Smlouvání

Pokud jste se rozhodli něco z dané země přivézt, ať už jako suvenýr pro rodinu nebo jako malou upomínku pro sebe, při nákupu smlouvejte. A to i v případě, že vám to není úplně po chuti. Některé národy mají smlouvání v krvi a kolikrát nabízí vystavené zboží za trojnásobek své hodnoty. Sami během chvíle poznáte, zda je cena, kterou uvádí, finální či nikoli. Tak či onak, smlouvání vás nic nestojí a ve většině případech se vyplatí.

 

Nova action