Lupy! Jak se jich nadobro zbavit?

Lupy
Zdroj: Thinkstockphotos

Přestože nepředstavují zdravotní riziko, jsou vidět jak ve vlasech, tak spadané na oblečení a ubírají na atraktivitě. Lupy má je na svědomí narušená vlasová pokožka, jež se brání nadměrnou tvorbou zrohovatělých buněk. Jaké jsou příčiny jejich vzniku a co v boji s nimi zabírá?

Lupy jsou banální kožní neduh, s nímž se setká až polovina populace. To nemění nic na tom, že lidem, kteří jimi trpí, dokážou pěkně znepříjemňovat život. Úporné svědění hlavy, škrábání a drobné šupinky, jež zvláště na tmavém oblečení působí jako pěst na oko. I když lupy trápí velké procento lidí, dá se s nim efektivně bojovat a „zasněženým ramenům“ tak předcházet.

 

Z dermatologického hlediska se nejedná o nic jiného než kožní onemocnění projevující se olupováním vrchní šupinaté vrstvy pokožky. Přirozeně se lidská pokožka obnovuje v řádu dní, v případě výskytu lupů je tento interval výrazně kratší a proces obnovy tak rychlejší. Odumřelé šupinky se hromadí a následně drolí z vlasové pokožky. Tvorba lupů bývá také spojena se zvýšenou produkcí kožního mazu.

 

Nejsou lupy jako lupy

 

Rozlišujeme mezi dvěma typy, suchými a mastnými. Zatímco ty suché jsou menší, mají tendenci se sypat a jsou méně svědivé, ty mastné zůstávají zachyceny na pokožce a ulpívají na místě. Hůře se proto odlupují, což může vést k většímu podráždění a silnějšímu svědění. Potíže s tímto druhem lupů může být doprovázen i nepříjemným zápachem. Abyste věděli, jak s lupy bojovat, musíte znát příčinu jejich vzniku. To vám umožní pro příště se podobné estetické pohromy vyvarovat.

Lupy
Zdroj: Thinkstockphotos

Jak lupy vznikají?

 

Faktorů zodpovědných za výskyt těchto nevzhledných šupinek je hned několik. Nejčastěji je tento problém způsoben příliš agresivními přípravky na vlasovou hygienu nebo chybným postupem při mytí. Příčina však může být i hlubší a může odkazovat ke špatně nastavené životosprávě, zejména pak nevhodné stravě a častému stresu.

 

V prvním případě můžete chybu napravit sami tím, že si pořídíte šetrnější šampon určený pro citlivou pokožku. Během mytí si dávejte pozor, abyste hlavu agresivně nedrhli. Šampon důkladně vymyjte, a to zásadně vlažnou vodou, teplá stimuluje činnost mazových žláz. 

 

Nova action