Návrat gangsterky ve “velkém” stylu – MAFIA III je tady

Zdroj: Oficiální zdroj

Na novou Mafii jsem se hodně těšil. Už od prvních informací a trailerů jsem si říkal, že tohle je přesně můj styl a odchýlení od původního zasazení v jedničce a dvojce mě nechávalo naprosto chladným. První dva díly jsou vynikající, kvalitu jim rozhodně nechci upírat, ale vůbec mi nevadilo, že bych si měl zahrát Mafii s úplně jinak pojatým příběhem. Před pár dny jsem se dočkal. Jak se tedy nová Mafie povedla?

Bezpochyby jste už zaznamenali řadu různých recenzí z celého světa a možná proto s nákupem ještě otálíte. Většina jich totiž příliš pozitivních nebyla, proto bych se rád pokusil hru nerozebírat jako během klasické recenze, ale zkusím vám shrnout na hře to nejlepší, ale zároveň i to nejhorší. Vy se pak rozhodněte, zda pro vás plusy převažují nebo naopak vítězí mínusy. Snad vám rozhodování o koupi ulehčím, protože ve změti všemožných dojmů jsem se ztrácel i já a s žádnou dosud vydanou recenzí jsem nebyl v naprostém souladu.


Proč bych si měl zahrát novou Mafii?
Příběh – i když je tenhle bod kontroverzní a právě příběh vzbuzuje největší vlnu emocí, tak si podle mě zaslouží umístění jak na prvním místě pozitivního hodnocení, tak ale i na prvním místě negativního hodnocení. Autoři vyměnili třicátá a čtyřicátá léta za trochu bližší období, tedy přelom šedesátých a sedmdesátých let. Hrajete za válečného veterána, kterému vyvraždili “rodinu” a Lincoln Clay si jde pro pomstu. Dějová linie je zasazena do otevřeného světa fiktivního New Bordeaux, které bylo tvořené podle amerického New Orleans. A i když je příběh spíše Béčkového ražení, tedy v mnoha pasážích klišoidní až to za uši tahá, tak je na hře tím nejlepším tahákem. Bavil mě od začátku až do konce. Užijete i spousty zábavných přestřelek, zajímavého stylu vyprávění, povedený je soubojový systém, velmi dobře se řídí vozidla a bude vás zajímat, jak to pokračuje dál a to i přesto, že vám bude jasné, jak celá zápletka skončí.
Soundtrack – Hudba je na hře asi to vůbec nejlepší a nejpovedenější. Nejenom skvěle zkomponovaná podkresová hudba, ale především skvěle vybraný playlist rádií, která můžete poslouchat během jízdy po New Bordeaux. Ten, kdo hudbu vybíral, volil opravdu svědomitě a dal si záležet. Jmenovat můžu například pecky jako Little Richard – Long Tall Sally nebo Sam Cooke - Wonderful World, které budou zcela jistě znát i ty nejmladší generace, pro které je Mafia III určena, protože se dodnes hrají a často bývají součástí soundtracků různých filmů. Znovu říkám, že soundtrack je špička a klidně by mohl být ještě o chlup rozsáhlejší.
Hlavní postavy – Z Lincolna Claye jde respekt, je velmi věrohodně rozpohybovaný, jeho volbu jako hlavního hrdinu chválím. Lincolnovi nemám důvod nevěřit, že je fakt nasr**ej za to, že mu vyvraždili jeho nejbližší. Stejně tak vedlejší postavy, tedy parťáci a pak samozřejmě i záporáci. Všichni jsou velmi věrohodní a především v takzvaných cutscénách mistrovsky zahraní.
Dabing – Tohle souvisí s hlavními postavami, ale i jejich dabing je na špičkové úrovni. Především znovu zmíním Lincolna Claye, který má velmi charismatický hlas a když se naštve, tak je to fakt znát a v cestě bych mu teda rozhodně stát nechtěl.
Český překlad – Ačkoli je první a druhá Mafie hra z českých luhů a hájů, trojka je už ze své největší části vyvíjena zahraničním studiem, dabing proto v češtině nenajdete, ale hra je kompletně počeštěna alespoň v rámci titulků a menu hry. U překladu autoři zapojili hlav a nekopírovali jen texty do překladače, takže v určitých pasážích vás na oku pošimrá hodně surová hovorová mluva, ale to je právě to plus. Dovoluje mi to lépe se vcítit do příběhu.

 

13 fotek


Proč bych si neměl zahrát novou Mafii?
Příběh – Jak už jsem zmínil u kladného hodnocení, příběh je největší devizou, ale zároveň i největší slabinou. Je to prostě něco úplně jiného než byla jednička a dvojka a někomu to může opravdu hodně vadit. A i když mě příběh bavil, chápu, že se s tím někdo nesžije. A i ta přílišná béčkovost bez nějakého zásadního momentu překvapení by mohla být pro mnohé na škodu. Rozvinutější zápletka by rozhodně neškodila, přiznávám.
Grafika – Grafika je největší průšvih téhle hry. Potrpíte-li si na křišťálově čisté textury, dokonalé nasvícení, autenticky zpracovanou vodu, oblohu, efekty počasí, pak se Mafii vyhněte obloukem. Část totiž vypadá mnohem hůř než Mafie jednička, která byla vydaná v roce 2002! Velmi často si ve hře všimnete nepříjemného doskakování textur, nasvícení je opravdu ošklivé především uvnitř objektů, NPC postavy mají snad jen 5 druhů různých obličejů a všechny jsou zpracované tak tragicky, že si až říkám, že jsem nic ošklivějšího ve hrách dosud neviděl. Zatímco cutscény vypadají perfektně a bylo by skvělé, kdyby takhle vypadala celá hra, jakmile se vydáte na cesty s Lincolnem, nebudete věřit tomu, že tohle je hra z roku 2016.
Chyby – Mafia III je za těch pár dnů, co je venku, už synonymem pro bugy a tisíce různých chyb. Třeba auto na silnici se před vámi zjeví zčista jasna nebo se vznáší na obloze, dveře se točí kolem své osy i skrz zeď, světlo proniká přes objekty, lidé létají ve vzduchu, objekty před vámi mizí a zase se objevují, ale třeba jinde. Schválně si na svém oblíbeném videoserveru najděte videa s heslem „Mafia 3 bug compilation” a máte o zábavu postaráno.
Umělá inteligence – Tohle je po grafice další velký průšvih. I několik let staré hry mívají často mnohem lepší umělou inteligenci, než je implementována v Mafii 3. Postavičky na vás buď nereagují nebo reagují hloupě a nesmyslně. Pohyby NPC postav působí jako z první generace konzolí, policie ve hře si vás nevšímá, ani když v plné rychlosti nabouráte do policejního auta. A když už si vás všimne, tak stačí jet chvíli rovně a bez potíží ujedete, pak jen slyšíte v rádiu, že policie ztratila vizuální kontakt a proto se o vás prostě už dál nezajímá. Nepřátelé nabíhají na stále stejná místa, takže se stačí jen šikovně ukrýt a můžete se jich bez námahy zbavovat. Tohle se opravdu nepovedlo.
Prázdnota prostředí – Otevřený svět je fajn věc, ale když tam není co dělat, tak celé město působí jen jako kulisa. S městem se zkrátka nesžijete, hra vás k tomu nijak nemotivuje. Nemůžete si koupit dům, auto, natankovat benzín, jako to bylo v minulých dílech, obchody jsou otevřené jen proto, abyste mohli vykrást pokladnu, takže po pár okamžicích v otevřeném světě už stejně jen překlikáváte z jedné mise do druhé. Tohle je velká škoda.

 

Podívejte se na trailer pro osoby starší 18 let


Mafia 3 není špatná hra. Mohla být výborná, mohlo jít o hru roku. Stačilo k tomu odložit vydání, o půl roku, o rok, ale bylo nutné na hře ještě hodně pracovat. Mafia 3 je pouze solidní hra, která má své kouzlo a smíříte-li se s jejími neduhy, dokáže zabavit, jen je velká, VELKÁ škoda toho nevyužitého, ba co víc, promarněného potenciálu. Snad příště bude znamenat lépe.

kom TN.cz