Nová antikoncepce pro muže: Spermie zablokuje speciální gel

Mužské přirození
Zdroj: Thinkstockphotos

Vědci testují nový typ antikoncepce pro muže. Substance jménem Vasagel by mohla v budoucnu nahradit vasektomii. Je totiž méně bolestivá a navíc není definitivní.

Přípravek funguje na nehormonální bázi. Do chámovodu se aplikuje speciální gel, který zabrání postupu spermií z varlat do močové trubice. Vasagel bude na lidech testován až příští rok. Prozatím byl vyzkoušen na králících a na šestnácti opicích makacích rhesus. Sedm samců strávilo se samičkami dva roky. Vědce zajímalo, zda opice otěhotní. Nestalo se. Ve všech případech testovaná látka uspěla. Výsledky byly publikovány ve vědeckém časopise Basic and Clinical Andrology.


Výhodou této speciální substance oproti vasektomii je mimo jiné i to, že chámovod se nemusí přeříznout skalpelem. Pouze se ucpe vstříknutím gelové látky, což se dá zase snadno odstranit vpíchnutím injekce s hydrogenuhličitanem sodným.

 

„Možnosti mužské antikoncepce se v posledních dekádách nijak nezměnily. Je tu pouze vasektomie, která je prakticky nevratná, a kondomy. Kdyby muži věděli, že mohou použít spolehlivou antikoncepci, která by se jednou dala vzít zpět, jistě by je to zajímalo,“ řekla pro deník deník The Guardian Catherine VandeVoortová z Kalifornského národního výzkumného centra primátů, která studii vedla a sází na její veklou budoucnost. Rovněž dodala, že je velmi pravděpodobné, že Vasagel bude fungovat i u lidí. Opičí samci totiž mají rozmnožovací trakt velmi podobný lidskému a navíc se pyšní větším počtem spermií, gel tedy prošel náročnějším testem, než jaký ho čeká u lidí.

 

Co na to říkáte, byli byste ochotni tuto novou antikoncepci vyzkoušet?