Podivný přístroj, který představili v Amsterdamu, budí emoce! K čemu slouží?

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen velmi kontroverzní přístroj. Zařízení nazvané Sarco bude sloužit lidem, kteří se dobrovolně rozhodli ukončit svůj život.

Sarco, jehož název je zkratkou slova sarkofág, vymyslel australský vynálezce Philip Nitschke, který je velkým zastáncem eutanázie. Na přístroji pracoval společně s designérem z Nizozemska Alexandrem Banninkem.

 

Stroj by měl být k mání do konce roku a lze ho vyrobit na 3D tiskárně. Jeho součástí je bombička dusíku a oddělitelná rakev. Osoba, která chce zemřít, stiskne knoflík a prostor se naplní plynem. „Zpočátku bude člověk malátný, ale pak rychle ztratí vědomí a zemře,“ cituje Nitschkeho server listu The Guardian.

 

Ačkoliv je přístroj velmi kontroverzní, jeho vynálezce tvrdí, že stisknout knoflík je lepší než skočit pod vlak. „Věřím, že vybrat si, kdy zemřeme, je základním lidským právem, není to jen výsada těžce nemocných,“ řekl vynálezce.

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Muž si vyrobil oblek ve stylu Iron Mana a pokusil se s ním přeletět obří propast! Jak to dopadlo?

 

Sarco přilákal hodně návštěvníků veletrhu. Jeden z těch, kdo si ho ve virtuální realitě vyzkoušeli, řekl: „Byl to opravdu zážitek a zvláštní pocit. Ale velmi hezký a klidný. Člověk při tom pozoruje měsíc a moře. Je to velmi klidné“.

 

 

Nova action/ČTK

Diskuze