Přemýšlíte o domácím akváriu? Zde jsou věci, které musíte vědět předtím, než si ho pořídíte!

Akvárium
Zdroj: reefaquariadesign.com

Akvárium je investice. Jak finanční, tak časová.

Pokud vše vyjde jak má, vytvoříte si nádherný kus zahrady s mnoha rybičkami, která vás bude bavit, nespustíte z ní oči. Pokud ale něco podceníte, může se celý podvodní svět proměnit v kaluž nebo i něco horšího.

 

"Mít akvárko je jednoduché. Stačí občas krmit rybky." slýchávám občas od expertů na všechno. Ono to nemusí být daleko od pravdy. Záleží na vašich představách o krásném akvárku a počáteční snaze. Pokud vám stačí trocha vody, bublající potápěč, keramický pirátský koráb, plastový hrad a hromada mušlí od moře, a mezi tím silně nespokojené rybky, které stejně nemluví, tak si nepostěžují, a když chcípnou, dokoupíte nové, tak tento článek ani nečtěte. Je to zbytečné. Tohle nemá s akvaristikou nic společného. Doporučuji pak tuhle nádheru dozdobit plastovými rostlinami a pokud možno i plastovými rybkami, ať netrápíte další chudiny. 

 

Ovšem ti, kteří mají opravdový zájem o kousek přírody a chtějí být každý večer po práci "vcucnuti" do tropických řek a jezer a užívat si relaxace, kterou akvária přináší, by měli zpozornit a číst dále.

 

Jaký zvolit objem akvária?

Záleží na tom, jaké rybky chcete chovat. Všeobecně platí, čím větší, tím lepší. Lépe se v takovém objemnějším akváriu udržuje stálejší prostředí, takže i při menším překrmení rybek nemusí nastat katastrofa v podobě zahnívající vody. Protože jsem nikdy neměl moc prostor na akvárium, volil jsem dřív menší objemy okolo 50 litrů. To je málo. Přináší to mnoho starostí, rybky ani nedorostou svých rozměrů a jsou zakrslejší, mnohdy se dál nerozmnoží.

 

Optimálně bych to viděl něco mezi 100 až 450 litry. Pro ty, co nemají představu, je 450 litrů už slušnej rybník, hlavně kdyby prasklo (ale to nebudu plašit, stává se to jen těm, kteří cvičí s činkou u akvária).

 

Pokud máte prostoru hodně a nemáte ani finační omezení, šel bych ještě do většího. Dnes jsem na YouTube viděl akvárium o objemu 10.000 litrů v nějakém německém obýváku. Prostě paráda. Hejna rybek po stovkách plavala sem a tam. Ale čistit bych to nechtěl. Týpek se spouštěl do nádrže z lávky nad akváriem, a aby dosáhl na dno, musel mít brýle, šnorchl a dlouhou trubku na odsávání kalu a detritu (v překladu vytrávená potrava ryb a uhnilé části rostlin).

 

Jak začít?

Nejdůležitější je výběr police pod akvárium. Je nutné si uvědomit, že 120 litrové akvárium s vodou, vlastní váhou a váhou štěrku váží cca 150 kg. To není málo. 450 litrovka bude vážit půl tuny. Tady už je nutné popřemýšlet nejen nad regálem, který by tohle nemusel unést, ale také bych takové akvárko neumístil někde, kde se kolem chodí. U větších objemů je nutné prokonzultovat váš nápad nejlépe se statikem. Stropy mají většinou únosnost od 400 kg ma metr čtvereční, takže dát do paneláku akvárko o objemu 1000 litrů vedle knihovničky, která je plná těžkých knih a před akváriem bude manželka trénovat zumbu, možná zaručí, že i soused pod vámi bude mít vysněné akvárium s rybkami.

 

Každé takové akvárium je důležité umístit na rovný očištěný povrch, podložka pod akvárium u velkých objemů je celkem nutností. Pokud budete akvárium zasouvat stejně jako já do výklenku ve zdi, nalepte předem pozadí akvária. Nejlépe se hodí černé pozadí, před kterým vyniknout jak rostliny, tak rybičky.

 

akvarium
Zdroj: blog.cz

 

Akvárium si očištěte od prachu, nikdy nepoužívejte chemikálie (ani jar) na omytí akvária. Mohlo by dojít k otravě ryb.

 

Jaký štěrk zvolit?

Přeci ten správný. A jaký to je? Nejlépe říční štěrk s frakcí 2 až 5 mm. Větší se nehodí, protože v něm nebudou "držet" rostlinky, drobnější nebo písek zakaluje vodu a nebo v něm nedostatečně koluje voda a kořínky z nedostatku prokysličení uhnívají, a rostlinám se pak nedaří.

 

Tento štěrk properte čistou vodou a pak vložte do akvária. Barva štěrku by měla být "rozumná", barvené písky se určitě nehodí, pokud akvárko nemáte v domě neřesti. Já osobně volím světlejší, něco jako pískovec. Než vložíte štěrk do akvária, udělejte malý test, stejně tak u ostatních kamenů, které chcete do akvária vložit. Trochu octu nalijte na oddělený štěrk a kámen. Pokud šumí, do akvária jej nedávejte. Rozpouštěl by se a nevhodně by ovlivňoval složení vody.
Štěrk pak nahrňte ve sklonu, ve předu akvária alespoň 5 cm, vzadu 10 cm, v závislosti na kořenech budoucích rostlin.

 

Jakou vodu použít?

Protože studniční voda je většinou moc tvrdá a většině rostlin a ryb vyhovuje voda kyselejší (pH pod 7), využívám vodu vodovodní, kterou nechám odležet několik hodin. Pak ji naleju do akvária, a to tak, že na dno akvária položím talíř a na něj vodu nechám téci. Nerozhrnu si tak již připravené vyspádované dno.

 

Dekorace do akvária

Kámen (ne vápenec) a kus dřeva z akvaristiky k tomu určené jsou optimální dekorace v akváriu. Vše ostatní, ať je to, jak jsem již psal, plastová rostlina, potápěč, keramická loď, hrad nebo květináč, se do akvária hodí stejně jako keramický trpaslík do krásné zahrady.

 

akvarium
Zdroj: blog.cz

 

A co takhle mušle? Ty jsou super nápad. Už jen proto, že pochází ze slaného moře a vy jej dáte do sladkovodního akvária. Krom toho, že to absolutně neladí, tak se mušle rozpouští a ovlivňují negativně kvalitu vody a její chemické složení.

 

Osvětlení akvária

Osvětlení musí být dostatečné. Dřív se uvádělo ve Watech, že každá nádrž měla mít 0,5 až 0,7W na litr akvária. To se dalo, když používáte zářivky. V době ledkových světel je to ale trochu složitější. Je třeba zkusit, co bude rostlinám nejvíce vyhovovat. A aby to nebylo moc jednoduché, je třeba dávat pozor i na spektrum osvětlení. Jsou spektra, která podporují růst rostlin, některé podporují vybarvení ryb a některé jsou nepřirozené a podporují ledatak otravné řasy. Doporučuji kupovat akvarijní zářivky určené přímo pro růst rostlin.

 

Filtrace a ohřev vody

Doba, kdy v akváriích zběsile probublával vzduchovací kamínek, je dávno pryč. Dnešní filtry vodu neprovzdušňují, protože o to se starají rostliny. Provzdušňovaná voda ztrácí obsah oxidu uhličitého a rostliny nemají živiny a hynou. Proto se voda filtruje přes několik porovitých složek (molitan, keramické kroužky, humínové zeminy - vše kupováno speciálně pro akvária), čistí se tak od velkých nečistot, ale v porech filtračních hmot se vytvoří "zdravé" bakterie, které likvidují nevhodné bakterie a starají se o to, aby byla voda průzračná. Filtrů je mnoho druhů, ať půdní, nebo vnitřní či venkovní. Půdní nedoporučuji, u malých kavárií do 200 litrů bych nechával klidně vnitřní, u větších objemů je lepší mít filtr venkovní, už jen proto, aby nezabíral místo v akváriu.
Ohřev vody probíhá pomocí ohřívačů s termostatickým regulátorem, kde si nastavíte teplotu vody a on se pak stará o to, aby v akváriu byla pořád stejná nekolísavá teplota vhodná pro rostliny a ryby. Nejčastnější teplota teplovodních ryb je v rozmezí 22 až 26°C, ryby jako jsou terčovci potřebují ale ještě přitopit.

 

Jaké rostliny?

Určitě ne plastové. Rozhodně jsou rostliny náročné, nebo naopak nenáročné. Rostliny méně náročné jsou anubis (Anubias Barteri), některé druhy šípatkovců (Echinodorus), zákrutichy (Vallisneria), bahnatka bezstopečná (Limnophilla sessiliflora), některé kryptokoryny (cryptocoryne). Někdy se netrefíte hned, poradí vám i v dobré akvaristice.

 

Akvárium
Zdroj: oficiální zdroj Ilustrační foto

 

Proč ne plastové? Protože rostliny udržují vodu čistou, přes den spotřebovávají oxid uhličitý a vyrábí kyslík, který je prospěšný rybám, a ryby zase vydechují CO2 a pořád dokola. Proto je nutností krásného akvária mít rostliny živé.

 

Speciální přihnojování rostlin a dávkování CO2

Akvarijní rostliny stejně jako květiny, keře a stromy potřebují mnoho živin. Pokud je nemají, tak strádají, ztrácí listy, blednou, nerostou, hnijí a časem většinou odejdou. Proro i akvarijní rostliny mají svá hnojiva. Nikdy nepoužívejte zahradní nebo domácí hnojiva. Jen ty akvarijní. Hnojiva pro suchozemské rostliny obsahuji mnoho dusíku a ten nevyhovuje rybám. Abych byl přesný, všechno by šlo k šípku., z akvária by byla "měsíční krajina", alespoň co se ryb týče.

 

Hnojina jsou různá, od kupovaných od Rataje, pak levná, drahá, tak si je můžete pomocí běžně dostupných látek z drogerie i vytvořit. Ale chce to zkušenosti. Začátečníkům postačí běžné kupované hnojivo a správné dávkování dle návodu na něm.

 

Další možné a nyní již hojně využívané hnojení rostlin je pomocí dávkování CO2, tedy oxidu uhličitého do akvária. Aby rostliny rostly, potřebují přes den oxid uhličitý, který vstřebávají, a vyrábí kyslík, který zas potřebují ryby. A ty vydechují oxid uhličitý.

 

Pokud ale máte málo rybek a hodně rostlin, nemusí množství CO2 stačit, a proto se do akvária přidává. Je více možností, nejlevnější je pomocí kvasnic, cukru a vody v PET lahvi vedle akvária, a pomocí hadičky a vzduchovacího kamínku jej necháte probublávat v akváriu. To zní dobře, ale má to mnoho ale. Pokud budete vyrábět CO2 mnoho, otrávíte ryby. Pokud se dostanou nedopatřením kvasnice do akvária, otrávíte ryby. V noci rostliny stejně jako ryby vyrábí CO2 a spotřebovávají O2. V akváriu by tedy v noci bylo mnoho CO2 a hrozí otrava ryb.
Pak jsou tu automatické magnetické dávkovače CO2. Koupíte si tlakovou nádobu s CO2 a nastavíte elektromagnetický ventil na časový spínač. Vše tedy probíhá pouze přes den a vše můžete regulovat. Tohle je ale spíš pro zkušené akvaristy, kteří pěstují náročnější rostliny.

 

Sám s CO2 zkušenosti mám vcelku dobré z minulosti, ale nyní jej v tomto akváriu zatím nevyužívám. Rostlinkám se daří i bez něj, alespoň zatím.

 

Jaké rybky koupit?

Tady je třeba si opět nechat poradit v akvaristice, kde budete rybky kupovat. Důležité je, aby rybkám vyhovovala teplota vody, aby se druhy mezi sebou snášely, aby objem akvária nebyl malý na velké rybky, které se z počátku mohly zdát jako malé. Tedy než dorostly.

 

Na malou rybku, například tetru neonovou (Neonka) se počítá s objemem 4 litrů na tuto rybku. Pokud máte akvárium 120 litrů, počítejte s čistým objemem vody. Pokud máte hodně dekorací, může být vody v akváriu pouze 80 litrů. Pak by se akvária hodilo 20 teter neonových nebo rybek podobné velikosti.

 

Akvárium, ilustrační foto

 

Pokud jsou rybky hejnové, určitě je nutné jich mít více, ne jen po párech. Rybky se pak necítí bezpečně.

 

Zvolíte-li rybky větší, například čichavce, do 80 litrů vody bych jich nedával víc než 6 kusů.

 

Jak dlouho počkat, než vpustím rybičky?

I když jsou přípravky na úpravu vody, které na sebe navážou a zlikvidují těžké kovy z vodovodní vody, a to prý okamžitě, i přesto bych rybky do akvária koupil a vložil až tak 14 dní po založení akvária a načerpání vody.Pravidelná výměna vody a péče

Krom krmení rybek je důležité mít na paměti, že vám péče o akvárium zabere cca 1 až 3 hodiny týdně. Každý týden by se mělo vyměnit trochu vody. Někde píšou 1/4 objemu akvária, já vyměňuji jednou za dva týdny dva kbelíky (cca 20 litrů na 120 litrové akvárium). Čerstvou vodu z vodovodu nechejte několik hodin odstát. Chlor a těžké kovy ve vodě vyprchá. Pokud nepočkáte, může chlor poškodit rybkám žábra.

 

Také je nutné odstřihnout uhnilé rostliny a listy, případně rostliny zkrátit.

 

Při výměně vody odkalujte pomocí zvonu na hadici. Odkalováním se zbavíte zapadlého detritu do dna a dno zůstává čistějším.

 

Článek je převzatý z blogu surpan.blog.cz.

 

Nova action/Blog.cz