Recenze Horizon Zero Dawn - letošní hra roku už v únoru?!

Zdroj: YouTube.com

Ačkoli se únor teprve přehoupává do března, už teď se na herní scéně objevil klenot, který by bez přehánění mohl být hrou roku. Horizon Zero Dawn upoutal značnou pozornost už při ohlášení před dvěma lety, tehdy na první upoutávku reagovala publika po celém světě s otevřenou pusou a bradou rozbitou o zem.

Vývojáři z Guerrila Games totiž našim sítnicím naservírovali takovou podívanou, ze které zrak přecházel. Jak se tedy příběh Aloy v postapokalyptickém světě povedl?


Horizon Zero Dawn je akční RPG v otevřeném světě. Pohybovat se budeme v krajině dávno zašlé civilizace (při hraní jistě pochopíte odkaz na současnou civilizaci, která skončila v záhubě). Na světě přežilo jen několik skupin lidí, ty mezi sebou spolupracují, ale i válčí.


Do toho všeho se objevuje hlavní nepřítel - tím jsou robotická monstra, která momentálně nad světem převzala vládu a lidé jsou prakticky jen škodná, kterou se umělá inteligence snaží vyhubit.


Hned na začátek bych rád uvedl, že jde o jeden z nejhezčích otevřených světů v herní historii. Trošku mi hra připomíná Last of Us, ve kterém jsem v úžasu sledoval vymodelovaný svět po apokalypse. Horizon se odehrává ještěe o mnoho mnoho let později, proto se budete procházet roky zdecimovanými a vegetací zarostlými městy stejně jako pouštěmi nebo zasněženými vrcholky hor. Ve všech případech počítejte s dechberoucími momenty, při kterých budete hltat krásu vymodelovaného světa.


18 fotek


Co se týče samotného příběhu, nechci zacházet do detailů, abych vám neprozradil nic, co by vám mohlo pošramotit zážitek ze hry, proto jen lehce nakousnu samotný začátek, kdy se v poměrně dlouhém prologu objevujete jako malá dívka Aloy, která se snaží zjistit víc o tom, kdo je, kdo jsou její rodiče a proč se lidé mezi sebou nesnášejí.


Jakmile prolog skončí, dostanete se do hlavní hry v plné parádě a hra vás postupně učí všem herním mechanismům, mezi které patří ovládání všech schopností Aloy, soubojový systém, implementovaný je i snadný a přesto efektivní stealth systém, herní principy jako zabírání území, učení se výrobě předmětů, ovládání nebo likvidace robotických monster apod.


Celkově by vám hra měla zabrat nějakých 50 hodin čistého času a to ještě nepočítám spoustu vedlejších úkolů oddélených od hlavní příběhové linky. Po celou dobu vás bude provázet úchvatný herní soundtrack, který řadím k tomu nejlepšímu za poslední roky. Celkově si troufám tvrdit, že Horizon Zero Dawn nebude pro Sony jednorázová záležitost, ale půjde o novou sérii nahrazující Nathana Drake v Uncharted.


Je nutno zmínit, že hra exkluzivně vyšla pouze pro konzole Playstation 4 a Playstation 4 Pro, na obou konzolích vypadá naprosto úchvatně a máte-li doma 4k televizi s HDR, pak očekávejte dechberoucí podívanou.


Měl-li bych něco vytknout, pak mi jdn lehce nevyhovuje kamera z pohledu třetí osoby, která mohla být více podobná například Uncharted 4, protože u Horizonu se díváte za postavou více bokem a občas jsem se přistihl, jak kroutím krkem, abych se postavičce na obrazovce přizpůsobil.


Může jít ale o čistě subjektivní dojem, proto má drobná výtka titulu vůbec neubírá na kvalitě a tomu, že před námi je opravdu horký adept na hru roku. Vydejte se spolu s Aloy do světa, který mnohé recenze označují za pravěk budoucnosti a užijte si příběh, který je povinností pro každého majitele Playstationu.

Nova Action