Tip na pohodový víkend: vyrazte na rozkvetlý zámek kousek za Prahou

Zámek Štiřín - 3
Zdroj: Zámek Štiřín
Témata:

Prohlídku zámeckého parku se známým botanikem a stromovědcem Václavem Větvičkou, cestovatelské povídání s Ondřejem Neffem, výstavu ze sbírek Národního technického muzea spjatou s rodinou Ringhofferů, atrakce pro děti, jízdy na ponících, historickou řemeslnou vesničku, prodejní výstavu řemeslných výrobků, květin a mnoho dalšího nabídne v sobotu 18. května akce Rozkvetlý Štiřín. Jejím prostřednictvím prezentuje Zámek Štiřín každoročně na jaře veřejnosti svůj rozmanitý areál a zejména zdejší park s překrásně rozkvetlými rododendrony.

 Akci zahájí v 9.00 ve Francouzské zahradě generální ředitel Zámku Štiřín Václav Hrubý spolu s botanikem Václavem Větvičkou. Za jeho odborného výkladu se pak zájemci vydají v 9.15 na procházku parkem. V 11.30 začne u altánu v blízkosti rybníka ukázka dravců a sov. Od 13.00 bude ve Sloupovém sále autogramiáda knih Václava Větvičky a Václava Hrubého. Ve 14.00 začne v Salmově sále povídání o cestování s Ondřejem Neffem, a to na téma Vietnam. Malí i velcí návštěvníci se pak mohou těšit na představení „Eliščiny pohádky“, kterou od 16.00 zahraje divadlo Já to jsem Víti Marčíka ml. Akce Rozkvetlý Štiřín bude ukončena v 17.00.


V rámci výletu na Štiřín doporučujeme navštívit v blízkém okolí také již 9. ročník běžeckého závodu Kros Štiřín o poháry nejlepších atletů světa. Výtěžek ze startovného bude věnován Centru pro nedonošené děti v porodnici „U Apolináře“.

 

11 fotek

 

Štiřínský zámecký park vznikl při velké barokní přestavbě zámku ve druhé polovině 18. století a patří mezi přední historické zahrady v České republice. Základ jeho současné krajinářské kompozice byl položen na konci 19. století, kdy panství vlastnila rodina Ringhofferů. V roce 1985 se začalo s cílevědomou a odbornou památkovou obnovou tehdy dvanáctihektarového parku. Po odstranění plevelných dřevin a obnovení původních průhledů a cest byl park postupně dosázen víc jak stovkou listnatých a jehličnatých stromů, kolem 5 000 keřů a zejména rozsáhlou kolekcí rododendronů – pěnišníků (1 200 ks ve 120 odrůdách). V současnosti zde zájemci uvidí dva různé styly barokních, tzv. pravidelných úprav zahrad, a také dva typy přírodně krajinářských zahrad inspirovaných původní anglickou krajinou.

TN.cz