Tohle byly nejhorší cyklóny a tajfuny v historii

Hurikán Katrina z roku 2005
Zdroj: Oficiální zdroj
Témata:

Pondělní cyklón v Oklahomě, stejně jako hurikán Sandy před pár měsíci patří mezi nejhorší ve Spojených státech. Podívejte se na další nejničivější bouře historie.

Cyklón Velká Bhola, 1970

Vůbec nejničivější bouří v moderních lidských dějinách byl cyklón Velká Bhola, která se zrodila v Bengálském zálivu v roce 1970 a zasáhla Bangladéš. Právě tuto zemi ničivé bouře sužují vůbec nejčastěji na světě. Bylo 12. listopadu 1970, když se přes tehdejší Východní Pákistán (dnes Bangladéš) a indické západní Bengálsko přehnal cyklon, který ničil vše, co mu stálo v cestě. Odhaduje se, že při něm zahynulo až půl milionu lidí, přesná čísla se nedala určit. Rozsah Velké Bholy byl několik stovek kilometrů a dosahovala síly hurikánu kategorie 3. Katastrofu ještě umocnily cyklón provázející záplavy a prudký déšť, které zničily veškerou úrodu a zatopily celou deltu řeky Ganga.

 

Cyklón Velká Bhola
Zdroj: Oficiální zdroj Cyklón Velká Bhola

 

Velký bengálský cyklón, 1737

Druhá největší přírodní katastrofa způsobená bouří se odehrála opět nad dnešní Bangladéší a částí Indie. Říká se jí také Kalkatská katastrofa nebo katastrofa Hugli a byla způsobena cyklónem vzniklým v noci z 11. na 12. října 1737 nad Bengálským zálivem nedaleko ústí řeky Gangy. Ten navíc doprovázelo mohutné zemětřesení. Zdevastováno bylo rozsáhlé území včetně města Kalkaty, spadly tisíce domů, zničeno bylo na 20 tisíc lodí v přístavech a zemřelo asi 300 tisíc lidí.

 

Přečtěte si také, jak v USA řádil hurikán Sandy:

Horor v Oklahomě: Tornádo roztrhalo školy. Mrtvé děti, křik a panika! VIDEO ZKÁZY

VIDEO: New York se ponořil do tmy! Město zasáhla superbouře Sandy

Hurikán Sandy zapálil v New Yorku přes 50 domů, lidé v nich zůstali uvěznění

 

Tajfun Haiphong, 1881

Také třetí nejničivější a nejzabijáčtější bouře zasáhla asijskou pevninu. Byl to tajfun Haiphong, který udeřil na Vietnam 8. října 1881. Zrodil se nad Tonkinským zálivem a naplno zasáhl severovýchod Vietnamu. Mimo jiné úplně zničil a přívalovými vlnami zaplavil město Haiphong a během jeho řádění zahynulo na 300 tisíc lidí. Vzhledem k tehdejší úrovni meteorologické vědy se dnes neví, jakou sílu tajfun měl, ani do jaké kategorie by byl zařazen, nicméně pro tehdejší Vietnam znamenal i ekonomickou katastrofu. Oblast Haiphongu totiž byla důležitým ekonomickým a námořním centrem regionu.

 

Velký galvestonský hurikán, 1900

Nejvíce smrtící bouří, co se týče počtu objetí na životech a druhou nejničivější co se týče škod, která kdy zasáhla území Spojených států, byl Velký galvestonský hurikán, který se zrodil nad Atlantikem a zasáhl celou východní část USA a také například Jamajku, Kubu. Portoriko i Bahamy. Na pevninu udeřil 8. září 1900 v oblasti texaského města Gavelston, po němž také dostal své jméno. Rychlost větru tehdy dosahovala 233 km/h a podle Saffir-Simpsonovy stupnice šlo o hurikán kategorie 4. Ten při svém řádění usmrtil podle odhadů 6 až 12 tisíc lidí a škody dosáhly tehdy astronomických 20 milionů dolarů. Pro srovnání, druhá nejzabijáčtější bouře v dějinách USA hurikán Okeechobee z roku 1928 měl na svědomí 2500 mrtvých a známá Katrina z roku 2005 „pouze“ 1800 lidí.

 

Velký galvestonský hurikán z roku 1900
Zdroj: Oficiální zdroj následky Velkého galvestonského hurikánu z roku 1900

 

Velký galvestonský hurikán z roku 1900
Zdroj: Oficiální zdroj následky Velkého galvestonského hurikánu z roku 1900

dpo