Unikátní festival o pražském Podskalí! To musíte vidět

Témata:

Začátkem června Podskalí opět ožije filmem a nabídne známé i neznámé snímky z historie rázovité „čtvrti“ pod Emauzským klášterem. Třetí ročník filmového festivalu „Podskalí ve filmu“ proběhne mezi 6. a 8. červnem 2019 u Podskalské celnice na Výtoni.

 Minulost rázovité „čtvrti“ Podskalí na Praze 2 u Vltavy se stala námětem pro několik celovečerních filmů, které se v Podskalí odehrávají a zachycují proměnu této „čtvrti“ v čase.


„Posadit se na trávník nebo židličku v parku na Výtoni a sledovat na stěně původní Podskalské celnice (a jedné z mála zachovaných budov starého Podskalí) kupříkladu němý film připomínající, jak toto místo kdysi vypadalo, a který živě doprovází pianista, bezesporu patří k nezapomenutelnému zážitku“, říká organizátor přehlídky Jiří Š. Cieslar.


Letos se diváci mohou těšit například na sociální drama Pasák holek z roku 1929 podle předlohy Egona Erwina Kische či koprodukční česko-francouzské romantické sportovní drama V proudech z konce padesátých let. Sobotní program završí krimikomedie z cyklu Bejvávalo Děvče od vody režiséra Antonína Moskalyka a pásmo podskalských písniček, kterým provází herec Viktor Preiss. Jako předfilmy pak budou uvedeny i dva díly z cyklu Šest trampů na Vltavě.

 

Program:


6. června // zahájení

 

 
21.00 - Vzpoura na lodi Primátor Dittrich (1969) / režie Pavel Brezina / z cyklu Dobrodružství šesti trampů


21.30 - Pasák holek (1929), režie Hans Tintner / drama / živý klavírní doprovod / odborný úvod Michal Večeřa, NFA


7. června

 

 
21.00 - Duch lodi se mstí (1969), režie Pavel Brezina / z cyklu Dobrodružství šesti trampů
21.30 - V proudech (1957), režie Vladimír Vlček, Henri Aisner

 

 

8. června

 

 
21.00 - Panoptikum města pražského – Děvče od vody (1987) / režie Antonín Moskalyk / krimikomedie
22:00 - Bejvávalo - Děti křtěné Vltavou (1992) / režie Ivo Paukert / písničky ze starého Podskalí


Festival se uskuteční na Výtoni u Podskalské celnice (promítat se bude na zadní stěnu směrem od dětského hřiště), a to každý večer od 21 hod.


Přehlídka se koná za podpory MČ Praha 2, Muzea hlavního města Prahy, Národního filmového archivu a pod záštitou místostarosty Prahy 2 Ing. Jaroslava Šolce.


Podskalí se v posledních letech stalo oblíbenou destinací jak pro místní, tak „přespolní“ návštěvníky. Považujeme za zajímavé a užitečné připomenout, jak místo vypadalo a jaké filmové „poklady“ se zde odehrávaly a natáčely.


Vstup na všechny projekce je zdarma.

red