Vývoj elektronických kůží pokračuje! Jedna z nich vám změří teplotu a sama se při poškození zacelí!

Elektronická kůže final
Zdroj: Science Advances

Elektronické kůže zažívají v poslední době velký boom. Řada firem se je rozhodla vyrábět a existuje jich mnoho druhů. Pomocí „e-skin“ si tak můžete měřit své tělesné funkce nebo ovládat videohry.

Vědecký časopis Science Advances nyní informoval o novém výrobku a vypadá to, že tato elektronická kůže bude zatím ta nejpromakanější. Jedná se totiž o materiál, který se dokáže sám opravit.

 

Tenoučká vrstva obsahuje mnoho senzorů, díky kterým si bude moct její nový majitel změřit teplotu, tlak nebo vlhkost vzduchu. Materiál je pokryt tenkou vrstvou stříbrných nanočástic a je tvořen volně dostupnými surovinami.

 

Když navíc dojde k poškození nové elektronické kůže, Science Advances uvádí, že se sama zcela zacelí, jelikož obnoví chemické vazby mezi roztrženými stranami. V případě, že je kůže až příliš poškozena, lze ji ponořit do látky, která ji převede do kapalné formy. Poté je ji možné využít pro tvorbu kůže nové.

 

Podívejte se do galerie, jakou elektronickou kůži vyrobili výzkumníci z Illinoiské univerzity ve spolupráci s odborníky z dalších výzkumných institucí ve Spojených státech, Číně a Singapuru.

 

Elektronická kůže
Zdroj: Science Advances

Elektronická kůže
Zdroj: Science Advances

Nova action